Yolları Aydınlatmalı Tırtıklı yollar Yapılmalı!

Yaya geçitlerinin olduğu yerler maalesef yayalar ve sürücüler için oldukça tehlike arz etmektedir. Haberlerde sıkça yaya geçitlerinde meydana gelen trafik kazalarını teessürle dinliyoruz.

        Bu kazaları azaltacağını düşündüğüm ve Cimer’e başvurduğum bir projemi sizlere arz etmek istiyorum. Öncelikle yaya geçitlerinin olduğu yerlere yayaların basması için bir buton konulmalıdır. Bu butonun amacını birazdan yazacağım. Yaya geçitlerinin bir kilometre öncesine kadar tırtıklı yollar yapılmalıdır. Tırtıklı yolların tamamını saracak şekilde yeşil ve kırmızı aydınlatma ışıkları konulmalıdır. Mesela sol tarafa yeşil, sağ tarafa kırmızı aydınlatma ışıkları döşenebilir. Yayalar, karşıdan karşıya geçmek istediği zaman bu butona basacak ve tırtıklı yolda kırmızı ışıklar yanacaktır. Yani tırtıklı yol kırmızı ışıkla belirgin bir şekilde aydınlanacaktır. Böylece sürücüler yolun çok gerisinden gelseler dâhi yerde gördükleri kırmızı ışığın etkisiyle durmaları gerektiğini bileceklerdir. Zaten tırtıklı yola giren sürücüler, ister istemez yavaşlayacak ve durmaları kolaylaşacaktır. Yaya geçidinde bekleyen veya geçen yayalar olmadığı sürece tırtıklı yoldaki ışık sürekli yeşil ışık yanacaktır ve arabalar durmadan yollarına devam edecektir.

        Teknolojinin yaygın kullanıldığı günümüzde teknolojiyi olumlu yönde kullanmamız gerektiğinin farkındayız. İnsanlara uyarıcı niteliği taşıyacak bu ışıklarla kazaların büyük bir kısmının önüne geçileceğini düşünüyorum. Böyle projelerin artmasının da özellikle gençlerimiz açısından önemli olacağı kanaatindeyim. Gençlere örnek teşkil edecek projeler, aynı zamanda teknolojinin olumlu yönde kullanılmasının insanlara getireceği faydaları gözler önüne seriyor.

        İnsanlara fayda sağlayacak her türlü çalışmanın geliştirilmesi yönünde gençlerimizi desteklemek gerekiyor. Okullarda yapılan “Bilim Fuarları” da bu amaca hizmet etmektedir. Güzel çalışmaların yaygınlaşması dileğiyle sözlerime son veriyorum.

YORUM EKLE