Beyin okuyan kask denemelerine çok yakında başlanılacak

Elon Musk çılgın deneylerine sürdürürken SpaceX, beyin okuyan kask denemelerine çok yakında başlayacağını açıkladı.

Beyin okuyan kask denemelerine çok yakında başlanılacak

Axiom Space’in AX-1 misyonunun bir parçası olarak bir SpaceX Crew Dragon kapsülüyle bu ay Uluslararası Uzay İstasyonuna giden turistler, yanlarında özel bir bilimsel deneye imza atacak. Uzay uçuşu sırasında beyin aktivitesindeki değişiklikleri haritalamak için bir kask takacak.

Deney, brain.space adlı, uygun bir şekilde adlandırılmış İsrail merkezli bir girişim tarafından geliştirildi. Şirket, kulaklığın elektroensefalogram (EEG) kullanarak beyin aktivitesini ölçtüğünü ve makine öğrenimini kullanarak analiz ettiğini söylüyor.

Şirket, web sitesine göre , analiz edilen verileri yerdeki kontrol denekleriyle karşılaştırarak örneğin ruh hali, bilişsel yük, yorgunluk ve daha fazlası gibi farklı insan davranışlarını anlamak istiyor .

Şirkete göre, kulaklık, mikro yerçekiminin organın yapısını nasıl etkilediğini incelemek için beyin dokularındaki günlük plastik değişiklikleri inceleyecek.

Dört AX-1 mürettebat üyesinden üçü, uzay istasyonunda günde iki kez kulaklık takarak 15 dakika geçirecek. Ayrıca, “anormal beyin dinamiklerini” tespit etmek için “uyaran sunumlarına” bakarak “görsel tuhaf” görevleri tamamlamaları istenecek.

Ancak gösterişli ve yükseltilmiş donanımın, modern bilimdeki en kalıcı gizemlerden biri olan beyni anlamamızda atılımlara yol açıp açmayacağı henüz belli değil. İGFA

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER