CHP Bursa Milletvekili Erkan Aydın, ilaç sıkıntısını gündeme getirdi

CHP Bursa Milletvekili Erkan Aydın, ilaç temininde yaşanan sıkıntıların ve ilaç fiyatlandırmasındaki 4,57’lik sabit kurdan ilaç alımının sektörde bir darboğaz yarattığını ve bunun da hastalar ve eczacılar arasında anlaşmazlıklara yol açtığını kaydetti.

CHP Bursa Milletvekili Erkan Aydın, ilaç sıkıntısını gündeme getirdi

Kurlarda yaşanan dalgalanmaların hammadde ve belli alanlarda tamamen dışa bağımlı olan ilaç sektörünü vurduğunu kaydeden CHP Bursa Milletvekili Erkan Aydın, Sağlık Bakanlığı'nın acil olarak yeni fiyat kararnamesini çıkartması gerektiğini söyledi. Milletvekili Aydın, Şubat ayında belirlenecek fiyat tarifesinde yeterli bir artışın olmaması durumunda diyabet, tansiyon, ağrı kesici, ateş düşürücü gibi ilaçların temininde ciddi sıkıntılar yaşanabileceğini öne sürdü.

“Yurtdışından temin edilen ilaç ve ilaç hammaddeleri için 1 euro karşılığında 4.57 TL olarak kabul ediliyor. Yabancı firmalar da sabit kur olan 4.57 TL’den Türkiye’ye ilaç göndermiyor. Bu nedenle de yüzlerce ilaç temin edilemiyor" diyen Milletvekili Aydın, "Vatandaş, elinde reçete ile eczane- eczane geziyor ama aradığı ilacı bulamıyor. İyi bir fiyat dengesi kurulmazsa bu sorunlar katlanarak artacak. Bütün dünyada sistem nettir. Eğer ilaçta, gıdada pazarda ürün bulunamıyorsa, fiyat istikrarı yoksa ve bundan bir sıkıntı doğuyorsa bunun sorumlusu ülkeyi yönetenlerdir. İlaç fiyat güncellemesi her yılın şubat ayında yapılıyor. Ancak bu sefer şubat ayı beklenmemelidir. Sağlık Bakanlığı acil olarak hiç beklemeden yeni fiyat kararnamesini çıkartması gerekiyor” diye konuştu.

İGFA

Güncelleme Tarihi: 24 Aralık 2021, 21:37
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER