Uzman Dr. Hamit Çelik: Su Diyeti ile horlamadan kurtulmak mümkün

Uyku ve yaşam kalitesini düşüren en büyük sorunlardan biri olan horlamayla ilgili açıklama yapan Kardiyoloji Uzmanı Dr. Hamit Çelik, "Horlama 'Su Diyeti' ile kişinin kilosuna bağlı olarak 1 - 4 aylık süre içinde ve yüzde 95’in üzerinde başarı oranıyla tedavi edilebilir" dedi.

Uzman Dr. Hamit Çelik: Su Diyeti ile horlamadan kurtulmak mümkün

Sık sık karşılaşılan ve uyku kalitesini düşüren sorunlarından biri olan horlama ile ilgili Kardiyoloji Uzmanı Dr. Hamit Çelik, çözüm olarak 'Su Diyeti' açıklaması yaptı. 

'İKİLİ İLİŞKİLERE DE ZARAR VERİYOR'

Horlamanın Türkiye’de ve dünyada tedavisinin olmadığını vurgulayan Kardiyoloji Uzmanı Dr. Hamit Çelik, “Horlama rahatsızlığı olan bireyler genelde 7 - 15 yıl süresince şikayetleri devam ediyor, doktora başvursalar dahi bu probleme çare bulamıyorlar. Sabah da fazlasıyla yorgun, halsiz ve kalitesiz bir uykuyla güne başlıyorlar.

Genelde bu kişiler ikili ilişkilerinde de sorun yaşıyor. Aynı evde, uyudukları odayı da ayırmak zorunda kalıyorlar. Normalde en faydalı tedavi gece uyumadan önce cpap cihazı kullanımı olarak kabul ediliyor, hastalar gece cihaz kullanarak uyuyorlar ancak onunla uyumak da çok zor oluyor" dedi.

'DİYET İÇİN TEK BİR BESİN ÖNERİYORUZ'

Horlama rahatsızlığına çözüm bulmak için araştırmalar yaptığını belirten Çelik, "Bu diyette kişiye susadığı kadar su içmesini tavsiye ediyoruz. Yanında da diyete devamlılık sağlaması için tek bir besin öneriyoruz. Bu besin bal, pekmez, maydanoz, roka, portakal, elma veya meyve suyu olabiliyor. Yalnız hasta bunların hepsini değil aralarından sadece birini kullanıyor" ifadelerini kullandı.

Hastanın kilosuna bağlı olarak diyetin en az 30 gün sürdüğünü ifade eden Çelik, “Bu süre 60, 90 ve 120 güne kadar çıkabiliyor. Bu diyette asıl amacımız hastanın yeme alışkanlığını resetleyerek öncelikle vücudundaki bütün ağır metallerden kurtarıyoruz, toksinler, artık maddeler, bakteri, parazit ve mantarlar temizleniyor. Dolayısıyla vücut, bu artık maddelerden arındığı için toparlanıyor, organlar dinlenmiş oluyor, organ yetmezliği ortadan kalkmış oluyor ve fabrika ayarlarına geri dönmüş oluyor" dedi. 

Su diyetinde 15’nci güne yaklaşıldığında yavaş yavaş horlamanın azaldığını belirten Çelik, “Hastalar genelde bir anda horlamanın kesildiğini söylüyor. Diyet bittiğinde de hastaya beslenme programı veriliyor.

Örneğin içinde un olan, rafine şeker katılan ve kızartma şeklinde hazırlanmış tüm gıdalar program dışında kalıyor. Mangalda etin üzerinde yanmadan dolayı siyah kalmış tüm yerler aslında toksindir. Bunların vücuda girmesini istemiyoruz. Bunların dışında olan her şey tüketime serbest oluyor.” ifadelerini kullandı.

İGFA

Güncelleme Tarihi: 29 Kasım 2021, 18:50
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER