Uzman Doktor açıkladı: Üçüncü doz aşı olmalı mıyız?

Hazırlanması yıllarca sürmesi gereken bir antiviral COVID-19 ilacı için zaman olmadığı için dünya bir COVID-19 aşısı üzerine yoğunlaştı ve büyük ölçüde başarılı oldu. İstanbul Okan Üniversitesi Hastanesi Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Uzmanı Prof. Dr. Nail Özgüneş, hangi aşıyı olalım sorusuna da açıklık getirdi.

Uzman Doktor açıkladı: Üçüncü doz aşı olmalı mıyız?

 Türkiye’de yetkililerin açıklamalarına göre yeterli sayıda aşıyı temin ederek düzenli bir şekilde aşılama uygulamasını yürüttüğünü ifade eden İstanbul Okan Üniversitesi Hastanesi Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Uzmanı Prof. Dr. Nail Özgüneş, Sinovac aşısı Covid-19 global salgınını önlemede ilk aşamada hastalığı hafif geçirmeye, yoğun bakım servisine ihtiyacı azaltmaya, ölüm olayını önlemede büyük yararları olduğunu söyledi. Türkiye’de yerli aşıyı hazırlamak için çalışmaların devam ettiğine dikkati çeken Prof. Dr. Özgüneş, “Tarihimizde özellikle virüs aşısı üretimine yaklaşmakta zorlanan Türkiye bugünlerde yerli aşıyı üretme aşamasına çok yakın bu sevindirici bir gelişme” dedi.

Aşının COVID-19 ile savaşta halk sağlığı ve genel epidemiyolojik görüşler doğrultusunda önemli olduğundan tüm dünya hemfikir olduğunu belirterek, “Hangi aşıyı olalım?” sorusu gündeme geldiğinde “bulabildiğiniz aşıyı olun” yanıtı verilmesinin doğru bir yaklaşım olduğunu ifade eden Prof. Dr. Özgüneş, üçüncü aşıyla ilgili de açıklamalarda bulundu. Prof. Dr. Özgüneş, “Büyük çoğunluk istekli bir şekilde üçüncü aşıyı oldu ama yine de kuşku duyanların sayısı az değildir. Üçüncü aşı olması yararlı olabilir ama zorunlu olduğunu söylemekten çok destekleyicidir ve COVID-19 için bağışıklığı güçlendirici olabileceği açıktır. Bu bakımdan, uygulanması tavsiye edilir fakat çeşitli sebeplerden bu üçüncü aşı yapılamamışsa, bunun büyük bir kayıp olduğunu söylemek zordur. Önceki iki aşıdan sonra yeterli IgG antikoru oluşturmayanlara ise özellikle yapılması gereklidir” diye konuştu.

İGFA

Güncelleme Tarihi: 12 Temmuz 2021, 18:06
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER