Tuncay Sezgin: Göz içi basıncı kör edebiliyor

Op. Dr. Tuncay Sezgin, en sinsi göz hastalığı glokom konusunda uyardı. Sezgin, neredeyse hiç belirti vermeyen halk arasında göz tansiyonu olarak bilinen hastalığın kişiyi kör ettiğini belirtti.

Tuncay Sezgin: Göz içi basıncı kör edebiliyor

Bugüne dek  çok sayıda tanınmış ismin göz kapağı estetiği ameliyatını gerçekleştiren Op. Dr. Tuncay Sezgin, bu kez hayati bir konuda toplumu uyardı. Halkın aslında en hayati organlarından biri olan göz sağlığını genellikle ihmal ettiğini belirten Sezgin, glokom (göz tansiyonu) tehlikesine dikkat çekti. Glokom’un hiç bir belirti vermeden ilerlediğini söyleyen Sezgin, sonucun körlük olduğunu söyledi.

'GÖRME KAYBI YARATABİLİR'

Glokom'un en önemli özelliğinin sinsi seyretmesi ve neredeyse hiç belirti vermemesi olduğunu hatırlatan Op. Dr. Tuncay Sezgin, “Başlaması halinde yavaş yavaş çevreden merkeze doğru görme kaybı yaratabilir” dedi. Hastalığın her yaş grubunda görülebileceği gibi 40 yaş üzerinde daha riskli olduğunu dile getiren Sezgin, “Glokom bulunan kişiler; hipertansiyonu, hipotansiyonu, şeker hastalığı, miyopisi, damar hastalığı, uyku apnesi bulunanlar ve uzun süreli kortizon kullananlar daha sık görülen görülen grupta yer alır. 40’a kadar en az 3 yılda bir, 40’tan sonra ise en az 2 yıl bir kez kontrole gidilmesinin hayati önem taşıyor” diye konuştu.

İGFA

Güncelleme Tarihi: 04 Aralık 2021, 19:52
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER