Moderna'nın 2. dozunda 'kalp kası iltihabı ' riski iddiası

Fransa’da düzenlenen bir araştırma, Moderna’nın ürettiği COVID-19 aşısının ikinci dozunun özellikle genç erkeklerde kalp kası iltihabı riskini çok az bir olasılıkla artırabileceğini ortaya koydu.

Moderna'nın 2. dozunda 'kalp kası iltihabı ' riski iddiası

Fransa'nın Lille ve Besançon kentlerinde ortak yapılan araştırmada, bu olasılığının oldukça düşük olduğu belirtilerek, yarar ve risk dengesi göz önüne alındığında ikinci dozun vurulmasının çok büyük bir risk teşkil etmediği ifade edildi. Araştırmaya göre 10 milyon dozda, sadece 106 kalp kası iltihabı şikayeti geldiğine dikkat çekildi.

euronews'in aktardığına göre, kalp kası iltihabı semptomlarının ilk olarak grip, ateş, baş ve boğaz ağrısı şikayetleriyle ortaya çıktığı, daha ciddi vakalarda göğüs ağrısı, kalp çarpıntısı, nefes darlığı şikayetlerinin geldiği bildirildi.

Rapora göre 12 ila 24 yaş arası erkeklerde ikinci doz sonrası çok az da olsa bu sıkıntıları çekenlerin daha fazla olduğu kaydedildi.

Hatırlanacağı gibi, İskandinav ülkelerini ardından Fransa’da geçen hafta, Moderna COVID-19 aşısının ikinci dozunun genç erkeklerde geçici olarak kullanılmaması tavsiye edilmişti.

İGFA

Güncelleme Tarihi: 24 Ekim 2021, 20:48
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER