Cumhurbaşkanı Erdoğan: ''Bugün kapıcılarda bile araba var''

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Kabine toplantısının ardından 10 büyükelçi krizine ilişkin konuştu..

Cumhurbaşkanı Erdoğan: ''Bugün kapıcılarda bile araba var''

10 büyükelçi krizinin 'çözülmesi'nin ardından yapılan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan başkanlığındaki Kabine toplantısı sona erdi.

Büyükelçi krizinin yanı sıra ekonomik gelişmeler ve korona virüsü gibi gündemlerle yapılan toplantının ardından Cumhurbaşkanı Erdoğan, kameraların karşısına geçti.

Afrika temaslarına ilişkin bilgi veren Erdoğan Osman Kavala açıklamasın ardından çıkan diplomatik krize ilişkin şunları söyledi:  

'TÜRK YARIGISI KİMSENİN EMRİNE GİRMEZ'

 Geçmişte uzunca bir süre bu anlayışla ülkemizi yönlendirenler, Türkiye kendi duruşunu sergileyince paniğe kapıldı. Türkiye'nin nezaketini, zaaf olarak görerek eski alışkanlıklarına yönelenler, yaptıkları yanlışları kabullenmedikleri sürece cevaplarını alacaklar. Son dönemde bazı ülkelerin büyükelçiliklerinden yapılan açıklamayı da aynı şekilde kabul ediyoruz.  Bu tavır ülkemizdeki yargı teşkilatını, savcılarımızı, avukatlarımız tüm yargı mensuplarına karşı yapılmış bir hakarettir. Türk yargısı kimseden talimat almaz, kimsenin emrine girmez. 

Kendi yasama ve yürütme organlarımızın bile anayasa gereği işine karışamadığı yargımızı, bir grup büyükelçinin sigaya çekmesine tahammül edemeyiz.

Ya bu ülkenin bağımsızlığını, vakarını, büyüklüğünü kabul edeceksiniz ya da içinde çırpındığınız kibir ve nefret çukurunda debelenmeye devam edeceksiniz.

AMACIMIZ KRİZ ÇIKARMAK DEĞİL

 Dünyada nice acılar yaşanır, adaletsizlikler sergilenirken Türkiye'yi dillerine dolayanların amaçlarının hukuk olduğuna kimse bizi inandıramaz. Bağımsız ve tarafsız yargımız ile gereken cevabı vermek devletin başı olarak öncelikle bizim görevimizdir.

Bizim amacımız kriz çıkarmak değil, Türkiye'nin onurunu, gururunu haysiyetini korumaktır. Bugün büyükelçiliklerden yapılan açıklamayla yanlışlıklarından geri dönülmüştür. Ülkemizin bağımsızlığına saygı duymayan hiç kimsenin sıfatı ne olursa olsun, bu ülkede barınamayacağını da ayrıca ifade etmek istiyorum. 

KAPICILARDA BİLE ARABA VAR

 (Ekonomik kriz) Bugün kapıcılarda bile araba var. İkinci elde araba dayanmıyor. Biz nerede ne var, ne satılıp alınıyor, biliyor izliyoruz. İstatistiklerini tutuyoruz. 

Maliyetlerdeki yükselişin ötesinde fırsatçılık yapanlara da göz açtırmayacağız. Bu konudaki denetimleri ve müeyyideleri sıkılaştırıyoruz.

GazeteDUVAR

Güncelleme Tarihi: 25 Ekim 2021, 22:09
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER