Kanada Başbakanı Müslümanları Kutladı

Başbakan Trudeau, insancıl ve siyasete getirdiği farklı ve renkli bakış açısını, gerek ülkesindeki gerekse de dünyanın dört yanına dağılmış olan Müslüman toplumlarının Ramazan ayını kutlayarak bir kere daha perçinlemiş oldu.

Covid-19 ile dünya ve zihniyeti oldukça değişimler göstermekte. Eski dünya anlayışında Noel, Paskalya kutlamalarının resmi kutlama ve mesajları söz konusuyken, Müslüman dünya oldukça uzun yıllar ötekileştirildi. Sadece renkli çoraplarıyla değil renkli iç dünyasıyla da Başbakan Trudeau bu özel ayı es geçmedi ve özellikle de İslam dininin yardımlaşma ve merhamet gibi özel güzelliklerinden bahsederek bu konuda Müslüman dünyayı resmi olarak kutlamış oldu.

Covid-19 Adeta Farkındalık Gelişti

Yakın zamana kadar Trump'ın kürsüsünde konuşma yaparken zıpır bir Müslüman vatandaşın "Allahüekber" seslenişinden nereye kaçacağını şaşırdığı durumlardan, pek çok dünya liderinin Müslüman camiaya anlayış dolu mesajlar gelmeye başlanan anlamlı bir dönüşümü yaşamaya başlamış durumdayız. İlginç ama oldukça hoş bir ironi. Bunlardan en normal karşılayabileceğimiz farklı profil Trudeau ise özellikle mesajına "Esselamü Aleyküm" selamlamasıyla başlayıp oldukça uzun ve anlamlı olan Ramazan kutlamasını yine “Ramazan Mübarek " ifadeleriyle bitirmesi Müslüman dünyaca taktirle karşılandı.

YORUM EKLE