Türksat 5B'nin devreye alınmasıyla, Türkiye'nin uydusu artıyor

Türkiye'nin yörüngedeki aktif uydu sayısı, 19 Aralık Pazar günü uzaya fırlatılması planlanan Türksat 5B'nin de hizmet vermeye başlamasıyla 8'e yükselecek. Türksat 5B uydusunun uzaya gönderilmesi için geri sayım başladı. Uydu, Space X firmasının ABD'nin Florida eyaletinde bulunan Cape Canaveral Üssü'nden Falcon 9 roketiyle fırlatılacak. Türkiye'nin haberleşme kapasitesine büyük güç katacak Türksat 5B uydusunun uzaya fırlatılacağı tarih ve saat kesinleşti. Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, uydunun 19 Aralık Pazar sabahı fırlatılacağını açıkladı.

Türksat 5B'nin devreye alınmasıyla, Türkiye'nin uydusu artıyor

Türksat 5B'nin devreye alınmasıyla, Türkiye’nin veri iletişim kapasitesi 15 kat artacak. TÜRKSAT-5B uydusu; Orta Doğu’nun tamamı, Basra Körfezi, Kızıldeniz, Akdeniz, Kuzey ve Doğu Afrika, Nijerya, Güney Afrika ve yakın komşu ülkeleri içeren geniş bir kapsama alanında hizmet verecek.

Geniş bant veri kapasitesiyle büyük bir nüfusa ticari servis hizmeti sunacak. Türksat 5B'nin manevra ömrünün 35 yılın üzerinde olacağı öngörülüyor. Uydunun devreye alınmasıyla TÜRKSAT A.Ş. haberleşme uydularının sayısı beşe çıkacak.

Türksat 5B uydusunun Ka-Bant veri haberleşmesinde kullanılmak üzere yer istasyonları projelendirildi. Yer istasyonlarının Ankara, İzmir ve Van'da kurulması planlandı.

Ka bant yer istasyonları Türksat 5B uydusunun yörüngeye yerleşmesiyle kullanılmaya başlanacak.

İGFA

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER