Turkovac'a acil kullanım izni çıktı! Seri üretim başladı...

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Turkovac'ın acil kullanım izninin çıkışı ve seri üretime başlanması törenine video konferansla katıldı.

Turkovac'a acil kullanım izni çıktı! Seri üretim başladı...

Yerli aşı Turkovac'a acil kullanım onayı aldı. Cumhurbaşkanı Erdoğan, Şanlıurfa'da Turkovac aşısının acil kullanım izninin çıkışı ve seri üretime başlanması törenine video konferans yönetimiyle katıldı.

Türkiye'de üretilebilir hale gelmesi çok önemli olduğunu kaydeden Erdoğan, "Kendi bilim insanlarımız ve araştırmacıllarımız tarafından geliştirilmesi çok daha anlamlıdır. Yerli aşımızın seri üretime geçişinin mutluluğunu yaşıyoruz. Böylece vatandaşlarımıza Sinovac ve Biontech aşısının ardından Turkovac'ı da sunabileceğiz. Turkovac'ın üretimiyle birlikte tüm insanlıkla paylaşmaktan memnuniyet duyacağız. Turkovac aşımızın ülkemize, milletimize ve tüm insanlığa hayırlı olmasını diliyorum" diye konuştu.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın "aşı ne zaman hizmete sunulacak sorusuna, "Gelecek hafta sonundan itibaren, yıl bitmeden başta şehir hastanelerimiz olmak üzere kullanıma geçilecek" yanıtını verdi. Yaklaşık 1,5 yıldır çalışmalarının onay aşamasına gelmesini tarihi an olduğunu ifade eden Bakan Koca, faz çalışmalarında en kapsamlı klinik araştırmaların yapıldığını anlattı.

İGFA

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER