TBMM'de yapılan seçimde Kenan Yaşar, AYM üyesi seçildi

Meclis'te yapılan AYM üyeliği seçiminde nitelikli çoğunluk sağlanamadı ve üçüncü tura geçildi. Üçüncü turda 302 oy alan Çorum Baro Başkanı Kenan Yaşar, AYM üyesi seçildi.

TBMM'de yapılan seçimde Kenan Yaşar, AYM üyesi seçildi

Milletvekilleri, Türkiye Barolar Birliği'nde (TBB) yapılan seçimlerde, baro başkanlarının seçtiği Çorum Baro Başkanı Kenan Yaşar, Diyarbakır Barosu üyesi Zülal Erdoğan Bilal ve Erzurum Baro Başkanı Talat Göğebakan arasından bir kişi AYM üyeliği için oylama yaptı. 

İlk tur seçimde nitelikli çoğunluğa ulaşılamadı ve ikinci tura geçildi. İlk turda Kenan Yaşar 282, Zülal Erdoğan Bilal 104 oy ve Talat Göğebakan 25 oy aldı. 1 boş oy çıkarken 7 oy da geçersiz sayıldı.

İlk tur seçiminin ardından, sonuç kesinleşmemesine karşın Twitter hesabından açıklama yapan AK Parti Yozgat Milletvekili Bekir Bozdağ, Kenan Yaşar'ı tebrik etti.

Bozdağ, "Türkiye Büyük Millet Meclisi Genel Kurulu tarafından Anayasa Mahkemesi üyeliğine seçilen Çorum Baro Başkanı Avukat Kenan Yaşar’ı tebrik ediyorum. Yeni görevi hayırlı olsun. Yeni görevinde başarılar diliyorum. Rabbim, yardımcısı olsun" ifadelerini kullandı. 

İkinci tur oylamada ise Kenan Yaşar 284 oy, Zülal Erdoğan Bilal 108 oy ve Talat Göğebakan 22 oy aldı. Bu turda da nitelikli çoğunluk sağlanamadığı için üçüncü tura geçildi.

Üçüncü turda en çok oy alan 2 aday yarıştı. 302 oy alan Kenan Yaşar, AYM üyesi seçildi. Zülal Erdoğan Bilal 99 oy alırken, 5 oy geçersiz sayıldı.

DUVAR

Güncelleme Tarihi: 19 Ocak 2022, 19:56
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER