Sosyal içerik üreticiliğinin ayrıntıları belli oldu

Hazine ve Maliye Bakanlığı Gelir İdaresi Başkanlığı'nın, Gelir Vergisi Genel Tebliği, Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe girdi.

Sosyal içerik üreticiliğinin ayrıntıları belli oldu

Hazine ve Maliye Bakanlığı Gelir İdaresi Başkanlığı, halk arasında 'YouTuber' olarak bilinen sosyal içerik üreticiliği ile mobil cihazlar için uygulama geliştiriciliğinde kazanç istisnasına yönelik Gelir Vergisi Genel Tebliği'ni Resmi Gazete'de yayımladı.

Sosyal İçerik Üreticiliği ile Mobil Cihazlar İçin Uygulama Geliştiriciliğinde Kazanç İstisnası'na göre; bu kapsamda elde edilen belli tutara kadar olan kazançlarda sadece bankalar tarafından stopaj yapılacak, defter tutulmayacak, fatura düzenlenmeyecek, beyanname verilmeyecek.

İstisnadan faydalanmak isteyen mükelleflerin ikametgahlarının bulunduğu yerdeki tarha yetkili vergi dairesine başvurarak istisna kapsamındaki faaliyetine ilişkin ilgili vergi dairelerinden istisna belgesi almaları zorunlu olacak.

Bu belge, istisna edilen faaliyetlerle ilgili hasılatın tahsil edileceği banka hesaplarının açılışında kullanılacak. İstisna kapsamındaki faaliyet nedeniyle birden fazla hesap açılabilecek.

Söz konusu genel tebliğe Resmi Gazete'den ulaşmak için tıklayabilirsiniz.

İGFA

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER