Sağlık Bakanı Fahrettin Koca: "Dünya genelinde Omicron baskın varyant"

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, çeşitli temaslarda bulunmak üzere gittiği Şanlıurfa'da, Omicron'un baskın varyant olmasını beklediklerini söyledi.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca: "Dünya genelinde Omicron baskın varyant"

Şanlıurfa'da, Vali Abdullah Erin'i makamında ziyaret eden Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, salgın sürecinde yaklaşık 2 yılın geride kaldığını belirterek, aşılama çalışmalarıyla kısıtlamaların önemli bir kısmının günlük hayattan uzaklaştırıldığını hatırlattı.

Son dönemde en çok konuşulan konuların başında Omicron varyantının geldiğini vurgulayan Bakan Koca, Avrupa'nın salgının yeniden merkezi olduğunu belirterek, "Avrupa'da artış olduğunda bu durum yaklaşık 3-4 hafta sonra ülkemizde de görülebiliyor. Bugüne kadar önemli bir artış gözlemlenmedi. Kontrollü seyir devam ediyor. Bugün en çok konuşulan konu, Omicron varyantı. Yakın zamanda dünya genelinde Omicron'un baskın varyant olmasını bekliyoruz" dedi.

Şanlıurfa'nın, aşılama konusunda diğer illerin gerisinde kaldığını hatırlatan Koca, "Yoğun bakımda yatan hastalarımızın yüzde 80'i, ya aşısız ya da aşılama takvimini tamamlamamış hemşerilerimizden oluşuyor. Salgının ilk dönemlerinde Şanlıurfa çok zorlu günler geçirdi. Uzunca zaman hastalığın en çok yayıldığı illerimizden biri oldu. Büyük mücadeleler verdi. Bugün bu mücadeleyi, aşı olma oranını yükseltmek için veriyor. En kötü günler geride kaldı. Yarın bugünden daha güzel ve sağlıklı olacak. Salgını yenebilmek için etkili bir aşılama oranına ulaşmak zorundayız. Salgınla mücadelemiz her bir vatandaşımızın katılımı ve desteği ile kazanılacaktır" diye konuştu.

İGFA

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER