Paris İklim Anlaşması'nın ulaşıma etkileri

Yapılan çevre anlaşmaları arasında en kapsamlı detayları olan Paris İklim Anlaşması, Türkiye Büyük Millet Meclisi'nde onaylandı. Anlaşmada 2030 yılın karbon salımını yarı yarıya ve 2050 yılında sıfıra indirgemeyi amaçlanıyor.

Paris İklim Anlaşması'nın ulaşıma etkileri

Anlaşmaya imza atan 191 ülke içinden Avrupa Birliği, İngiltere ve Japonya"Yeşil Planlarını" devreye almaya başladı.Türkiye'den de aynı doğrultuda çalışmalar bekleniyor. Yeşil plan devreye alınırsa ulaşımda ne gibi değişiklikler olacağının dünyanın alternatif yakıt sistemleri üreticisi BRC Türkiye CEO'su Kadir Örücü desteklerle açıkladı. 

En kapsamlı ve bağlayıcı iklim anlaşmalarından olan Paris İklim Anlaşması'nın getirisi olan 'Yeşil Planlama' ve ulaşım bağı hakkında açıklama yapan Öncü, "Motorlu taşıtlar vergisi, hacim ölçütü yerine emisyon değeriyle alınabilir. Maliye Bakanlığı’nın geçtiğimiz yıllarda bu yönde bir çalışması olmuştu. Ancak çalışma yürürlüğe alınmadı. Paris İklim Anlaşması’nın kabulüyle motorlu taşıtlar vergisinin emisyon değerleriyle belirlendiğini görebiliriz” dedi. 

BioLPG GELECEĞİN YAKITI OLABİLİR 

Biodizel yakıta benzer bir süreçle elde edilen BioLPG'den bahseden ve biyolojik yakıtların giderek ivme kazandığını, atıklardan metan gazı üretildiğini dile getiren Öncü, " BioLPG, geleceğin yakıtı olabilir. Üretiminde atık palm yağı, mısır yağı, soya yağı gibi bitkisel temelli yağlar kullanılabilirken ayrıca biyolojik atık olarak görülen, atık balık ve hayvan yağları, gıda üretiminde atık haline dönüşen yan ürünlerden de faydalanılan BioLPG hali hazırda İngiltere, Hollanda, Polonya, İspanya ve ABD’de üretilip kullanıma sunuluyor. Atıklardan üretilen ve karbon ayak izi LPG’den de düşük olan BioLPG, giderek düşen üretim maliyetleriyle gelecekte daha çok karşımıza çıkabilir”  dedi. 

FOSİL YAKITLAR EN DÜŞÜK KARBON SALIMINA SAHİP 

Anlaşma ile benzin ve dizel yakıtlarına gelecek yasakların dışında karbon vergisinin de eklenmesiyle tüketicinin yakıt ihtiyacımı LPG'den karşılayacağını dile getiren Kadir Örücü, "“LPG fosil yakıtlar içerisinde karbon salımı değeri en düşük yakıttır. Karbon ayak izimizi azaltmak için ulaşımda atacağımız en akılcı ve ekonomik adım var olan araçların LPG’ye uyarlanması ve böylece karbon emisyon değerlerinin önemli miktarda azaltılması sağlanabilir. Hali hazırda İtalya ve İspanya’da eski araçlara uygulanan LPG teşvikleri ülkemizde de görülebilir”  dedi. 

İGFA

Güncelleme Tarihi: 12 Ekim 2021, 21:01
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER