Özel güvenlik işlemlerinin Dijitalleşmeyle birlikte devlette 3,5 milyondan fazla kağıt tasarrufu

Özel güvenlik işlemlerinin dijital ortamda yapılmasıyla tasarruf sağlanırken vatandaş üzerindeki maliyet yükünün büyük bir bölümü kaldırıldı. Sistemle birlikte geçen yıl 1 milyon 703 bin 355 işlem dijital ortamda gerçekleşirken, 154 milyon 704 bin TL vatandaşın cebinde kaldı.

Özel güvenlik işlemlerinin Dijitalleşmeyle birlikte devlette 3,5 milyondan fazla kağıt tasarrufu

İçişleri Bakanlığı bünyesindeki özel güvenlik hizmetleriyle ilgili tüm iş ve işlemlerin dijitalleştirilmesi çalışmaları kapsamında başlatılan Özel Güvenlik Bilgi Sistemi Otomasyonu (ÖGNET) sistemi; özel güvenlik sektörü çalışanları ile Özel Güvenlik Denetleme Başkanlığı birimlerini tek çatı altında topladı. 100 bine yakın kullanıcıyı bünyesinde barından sistem ile özel güvenlik evrak işlemleri dijital ortamda gerçekleşirken, vatandaş üzerindeki maliyet yükünün büyük bir bölümü de kalktı. Sistem sayesinde geçen yıl 1.703.355 işlem dijital ortamda yapılırken, 154 milyon 704 bin 747 lira vatandaşın cebinde kaldı. 2 milyon 596 bin adet kağıt ise tasarruf edildi.

Özel Güvenlik Denetleme Başkanlığınca dijital dönüşüm faaliyetleri kapsamında hayata geçirilen ÖGNET Projesi ve kimlik kartı başvuru işlemlerinin e-Devlet entegrasyonuyla, yıllık yaklaşık 3 milyon 571 bin 612 adet kâğıt ise tasarruf edilecek.

İGFA

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER