Mustafa Şentop: 'İmam Hatip liseleri siyasi tarih özetidir'

İlim Yayma Vakfı, İlim Yayma Cemiyeti ve Vefa İlim Yayma Mezunları Derneği (VEFADER) iş birliğinde İstanbul Sabahattin Zaim Üniversitesi Halkalı Merkez Kampüsü'nde gerçekleştirilen İlim Yayma Ailesi 16. Geleneksel 1 Ocak Buluşması'nda konuşan Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanı Mustafa Şentop, Her 1 Ocak'ta bir araya geldiklerini ve değerlendirmeler yaptıklarını söyledi.

Mustafa Şentop: 'İmam Hatip liseleri siyasi tarih özetidir'

TBMM Başkanı Mustafa Şentop, İstanbul Sabahattin Zaim Üniversitesi Halkalı Merkez Kampüsü'nde yaptığı konuşmasında, "Türkiye Cumhuriyeti siyasi tarihini uzun bulup, vakti olmayıp da okuyamayanlar, imam hatip liselerinin tarihini okurlarsa aslında bir siyasi tarih özeti de görmüş olurlar, okumuş olurlar." dedi. 

TRT Haberin aktardığıan göre, İlim Yayma Ailesi 16. Geleneksel 1 Ocak Buluşması'nda, 11 Ekim 1951'de kurulan İlim Yayma Cemiyeti'nin 70. yılını doldurduğunu söyleyen Şentop, "Milli Mücadele de milletin değerlerini müdafaa etmek için yapılmış ve milletin değerleri ile devletin değerleri bütünleştiği zaman neler yapabileceğimizi 15 Temmuz'da gösterdik. İlim Yayma Cemiyeti de milli değerleri ve devletin değerlerini birleştiriyor" ifadelerini kullandı. 

'KÜÇÜMSEYEN VE ACIYAN GÖZLERLE BAKILIYORDU' 

Şentop, "İmam hatip liselerinin tarihinin her zaman, tabii İlim Yayma Cemiyetinin de tarihi, Türkiye'nin siyasi tarihinin bir özeti olduğunu düşünüyorum. Türkiye Cumhuriyeti siyasi tarihini uzun bulup, vakti olmayıp da okuyamayanlar, imam hatip liselerinin tarihini okurlarsa aslında bir siyasi tarih özeti de görmüş olurlar, okumuş olurlar. Zaman çok hızlı işliyor, İmam hatiplerin orta kısımlarının açılmasının üzerinden yaklaşık 10 yıl geçti. 

Bizim bu yürüyüşte bu rahat zamanların mücahitlerine değil, müsait zaman mücahitlerine değil, zor zamanlarda bu işleri üstlenmiş insanlara ihtiyacımız var ki sizler onlarsınız. 1980'lerde  İmam hatip liselerine gidenlere "küçümseyen ve acıyan" gözlerle bakılıyordu.  Ama  İmam hatip lisesinden mezun olanlar üniversitelerde öğretim üyeleri, devlette, bürokratik noktada önemli mevkilerde yer alıyor. 

İlim Yayma Cemiyeti'nden mezun olan ve lisans yurtlarında kalan 10 binin üzerinde öğrenci var. Bu sayıyla dünya yönetilir, Elhamdülillah bu noktaya kadar geldik, bundan sonra daha büyük sayılarla gidiyoruz çünkü sadece İstanbul'da değil, artık bundan sonra Türkiye'nin birçok ilinde, üniversite olan her yerde mutlaka İlim Yayma'mızın yurtları var. Bizi bu noktaya getiren Cenab-ı Hak'tır" ifadelerini kullandı. 

İGFA

Güncelleme Tarihi: 01 Ocak 2022, 19:35
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER