Milyonlarca çalışanın merakla beklediği, Yeni asgari ücret merakla bekleniyor

Doğrudan 7 milyona yakın çalışanı, dolaylı olarak ise tüm vatandaşları ilgilendiren yeni asgari ücreti belirleme çalışmalarında resmi süreç devam ediyor.

Milyonlarca çalışanın merakla beklediği, Yeni asgari ücret merakla bekleniyor

Milyonlarca çalışanın merakla beklediği 2022 asgari ücret zammının, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığında yapılacak dördüncü toplantının ardından belirlenmesi bekleniyor.

Hatırlanacağı gibi işçi, işveren ve hükümet temsilcilerinden oluşan Asgari Ücret Tespit Komisyonu, 2022'de geçerli olacak asgari ücreti belirleme çalışmaları kapsamında ilk toplantı 1 Aralık'ta yapıldı. İkinci toplantıya ise Türk-İş ev sahipliği yapmıştı. Geçtiğimiz Perşembe yapılan toplantıda ise Çalışma Genel Müdürlüğü ve Türkiye İstatistik Kurumu'ndan gelen veri ve raporlar görüşüldü.

Asgari ücrette kararın, bu hafta yapılması planlanan 4'üncü toplantıda verilmesi bekleniyor.

NASIL BELİRLENİYOR?

Asgari ücreti, yasa gereği işçi, işveren ve hükümetten 5'er temsilci olmak üzere 15 kişiden oluşan Asgari Ücret Tespit Komisyonu belirliyor.

Komisyon, yeni asgari ücreti belirleme çalışmaları kapsamında dört kez toplanıyor. Bakanlıktaki ilk toplantının ardından Komisyon, işçi, işveren ev sahipliğindeki toplantıların ardından son toplantısını tekrar bakanlıkta yapıyor.

Bakanlığın belirlediği üyelerden birinin başkanlık ettiği komisyon, en az 10 üyenin katılımıyla toplanıp, oy çokluğuyla karar veriyor.

Oyların eşitliği halinde başkanın bulunduğu tarafın çoğunluğu sağladığı kabul ediliyor.

İGFA

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER