İzmir Belediyesi Başkanı Tunç Soyer, İspanyol gazeteciler bir araya geldi

İzmir Büyükşehir Belediyesi 21 Eylül Dünya Turizm Günü öncesi Uluslararası Turizm Gazeteciliği Çalıştayı'nda yer alan İspanyol gazetecileri ağırladı. Avrupa Gazeteciler Birliği Genel Başkan Yardımcısı Javier Fernandez Arribas, “Turistler için İzmir kent merkezi bütünün bir parçası" dedi.

İzmir Belediyesi Başkanı Tunç Soyer, İspanyol gazeteciler bir araya geldi

 İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, İzmir'i dünyayla bir araya getirmek için ev sahipliğini yaptığı " Turizmi haberleştirmek: Kentler ve Kültürler Arasında Köprüler Kurmak" çalıştayda İspanyol gazetecileri ağırladı.

İspanyol Haber Ajansı EFE temsilcisi Antonio Sanchez Solis'te katıldığı ziyarette, “Şehir, Efes ve Bergama gibi güçlü merkezlerle çevrili ve aslında bu, biraz talihsiz bir şey olabilir. Turistler geliyorlar, Efes’i ziyaret ediyorlar, Bergama’yı ziyaret ediyorlar fakat şehir merkezinde durmuyorlar. Bunlar çok güçlü turistik merkezler ve bunlarla rekabet etmek zor. Ama İzmir’in potansiyeli muazzam ve İzmir modern bir şehir. Kapadokya, İstanbul, Antalya
gibi yerlerden daha az biliniyor olabilir ama İzmir, turistler için çok etkileyici." dedi. 

Çalıştay kapsamında “Turizmi Haberleştirmek: Sevmek tanımakla başlar" kitabını yazan Prof. Dr. L. Doğan Tılıç, “Ben Başkent Üniversitesi’ndeydim. Başkent Üniversitesi, Barselona Otonom Üniversitesi ve Yaşar Üniversitesi’nin öğrencileriyle İzmir’de fotosafari düzenleyecektik ama pandemi izin vermedi. O çalışma kapsamındaki çalıştayı da online yapabildik. Neyse ki çalışmayı fiziksel olarak İzmir’de güzel bir biçimde sonlandırıyoruz.Önemli olan hikaye anlatmak ve İzmir’de anlatılacak çok hikaye var. Futbol Türkiye’de ilk kez bir İskoç’un öncülüğünde burada oynanmış. Amerikan Koleji’nde ilk kez voleybol oynanmış. Dolayısıyla bir kenti tanıtırken spordan turizme, kültürden ekonomiye hikaye yaratmak ve bu hikayeleri anlatmak zorundasınız. Bugünden yarına olmaz hikaye. Hikaye yaratmak çok emek ister. Yerel yöneticiler hikayeyi yaratacaklar, medya da o hikayeyi anlatacak” dedi. 

Gazetecilerin sorularını yanıtlayan Başkan Soyer de kendilerini İzmir’de ağırlamaktan duyduğu memnuniyeti belirterek İzmir’in tanıtımına verdikleri katkılardan dolayı gazetecilere teşekkür etti.

İGFA

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER