İçişleri Bakanlığı, 16 ilde 'Müsilaj'a 97 tutuklama!

İçişleri Bakanlığı, Emniyet Genel Müdürlüğü KOM Daire Başkanlığı'nca turizm sezonu öncesi yerli ve yabancı turistlerin yoğun ilgi gösterdiği 16 ilde eş zamanlı düzenlenen "Müsilaj" operasyonunda 97 kişinin tutuklandığını açıkladı.

İçişleri Bakanlığı, 16 ilde 'Müsilaj'a 97 tutuklama!

 Türkiye'de sahil şeridinde bulunan vatandaşlarımız üzerinde baskı, cebir, tehdit ve şiddet yöntemlerini kullanarak kendilerini devletin erklerinden üstün göstermeye çalışan ve ülkemiz turizmini olumsuz yönde etkileyen mafya tipi organize suç örgütleri ve bu örgütlere silah temini sağlayan suç gruplarına yönelik; Yetkili İl Cumhuriyet Başsavcılıklarının talimatları doğrultusunda ve KOM Daire Başkanlığı koordinesinde 16 ilde ‘Suç İşlemek Amacıyla Örgüt Kurmak, Örgütün Faaliyetleri Kapsamında Yağma, Tefecilik, Tehdit suçlarını ve söz konusu örgütlere silah temin ederek 6136 Sayılı Kanuna Muhalefet suçunu işlemek suretiyle kamu güvenliği ve barışına tehdit oluşturdukları tespit edilen şahıslara yönelik "MÜSİLAJ" kod adlı eş zamanlı operasyonlar düzenlendi.

İçişleri Bakanlığı operasyona yönelik açıklama yaptı.

Adana, Antalya, Aydın, Balıkesir, Bursa, Çanakkale, İstanbul, İzmir, Mersin, Muğla, Yalova, Artvin, Giresun, Ordu, Samsun ve Zonguldak illerindeki operasyonda toplam 315 şüpheli şahıs hakkında İl Cumhuriyet Başsavcılıkları tarafından gözaltı kararı verildi. Operasyonlarda yapılan aramalarda; 175 adet tabanca, 41 adet tüfek, 2630 adet fişek, 30 adet bıçak, 4 adet muşta, 12 adet pala, 3 adet kılıç, 1 adet kelepçe, 1 adet hassas terazi, çok sayıda silah parçası, çok miktarda sentetik hap, sentetik ecza, esrar, metamfetamin, 1 milyon 605 bin TL, 10 bin Euro ve çok sayıda çek ve senet ele geçirildi.

Söz konusu operasyonlar kapsamında yakalanarak gözaltına alınan ve adli mercilere sevk edilen 288 şüpheli şahıstan 97’si tutuklanırken,  66’sı adli kontrol kararı ile 125 ise tedbir uygulanmadan serbest bırakıldı. Firari 27 şüpheli şahsı yakalama çalışmalarının devam ettiği öğrenildi.

Hatırlanacağı gibi, EGM Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele Daire Başkanlığı tarafından organize suç örgütleri ile mücadele kapsamında; 21.05.2021 tarihinde turizm sezonu öncesi yerli ve yabancı turistlerin yoğun ilgi gösterdiği sahil şeridi illerimiz ve turistik diğer şehirlerimizi de kapsayan 8 ilimizde eş zamanlı Sahil Rüzgarı, 05.10.2021 tarihinde 9 ilimizde Sahil Rüzgarı-2 ve 24.12.2021 tarihinde 30 ilimizde TIRPAN kod adlı ülke genelinde eş zamanlı planlı operasyonlar gerçekleştirilmiştir. İGFA

Güncelleme Tarihi: 05 Haziran 2022, 18:26
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER