İBB Başkanı İmamoğlu’ndan THK uçakları açıklaması

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu, Türk Hava Kurumu (THK) uçaklarının bakım, onarım çalışmalarıyla birlikte, filonun genişletilmesi ve bu filodan destek alma yönündeki resmi başvuruyu 11 büyükşehir belediyesinin imzasıyla bugün yapacaklarını duyurdu.

İBB Başkanı İmamoğlu’ndan THK uçakları açıklaması

Minibüs ve dolmuş odalarının başkanları ve yöneticilerinden oluşan 20 kişilik bir heyet, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu’na kendilerine verdiği destekten dolayı ‘teşekkür ziyareti’nde bulundu. Görüşme sonrasında gazetecilerin sorularını yanıtlayan Başkan İmamoğlu,  11 Büyükşehir Belediye Başkanı olarak THK uçaklarına talip olmaları konusunda açıklamalarda bulundu.

“Dün aldığımız karar gereği, mevcut uçaklarımızın tadilatı, tamiratı, bakımı, onarımı, hatta filonun genişletilmesi ve bu filodan hizmet alma noktasında belediyelerimizin talebi olduğunu dile getirdik” diyen Başkan İmamoğlu, “Resmi başvurumuzu da bugün hazırlayıp, sunuyoruz. 11 Büyükşehir Belediyesi’nin imzasıyla, görüşmeleri başlatmak adına, bugün süreci başlatıyoruz” dedi. İmamoğlu, “THK demek, Kızılay demek hepimizin göğsünü kabartan kurumlar olmalı. Bu yönde atılan bu yanlış adımlarla geldiği bu durumda, biz etkin olmak istiyoruz” diye konuştu.

Yangın söndürme çalışmalarıyla ilgili tartışmalarla ilgili değerlendirmelerde de bulunan İmamoğlu, “Dünyada nerede yangın olsa, bize çağrı yapılsa koşa koşa gitmeyi, bir insanlık vazifesi olarak görürüz. Bu tür uluslara çağrının ayıbı yoktur. Yani hangi afet olsa, bazen işte Japonya’dan deprem için bize koşa koşa gelenler oldu veya başka afetlerde; bunun ayıbı olmaz. Yani bunun sıkıntılı hali olmaz. Tabii ki sorumlularını sorgulayacağız. Sorgulamalı bu ülke. Kim bizi bu hale getirdi? Geç mi müdahale edildi? Öncesinde alınan tedbirler alındı mı, alınmadı mı? Sorumluluğun kimde olduğu belli. Yani ormandan sorumlu bu ülkedeki bakanlık ve kurumlar belli. Dolayısıyla buradaki ihmal ne? Ne yapılmadı? Bunlar ayrı. Ama hepimizin milli serveti yanan ormanlarımızı kurtarmaksa, tabii ki bütün imkanlarımızla orada olacağız. Yetmezse, komşu ülkelerimiz gelecek. Dünyanın farklı ülkelerinden insanlar gelecek. Dayanışma için olacağız” dedi.

İGFA

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER