Ertuğrul: kapalı alanlar ve toplu taşıma için maske uyarısı yaptı

Omicron varyantının BA 4 ve 5 alt varyantları yaygınlaşmaya başladı. Maskeler, geri mi geliyor? Uzman isimden korkutan uyarı geldi ve sonbahar ayına dikkat çekildi. Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Uzmanı Prof. Dr. Bülent Ertuğrul, kapalı alanlar ve toplu taşıma için maske uyarısı yaptı.

Ertuğrul: kapalı alanlar ve toplu taşıma için maske uyarısı yaptı

Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Uzmanı Prof. Dr. Bülent Ertuğrul, dünyada pandeminin bitmediğini, Türkiye'ye de de son dönemlerde olgu sayılarının arttığını söyledi.

Tedbirlerin kaldırıldığını ve bireysel önlemlere yönlenildiğini dile getiren Ertuğrul, "Yeni alt varyantlar insanları hasta etmeye devam ediyor. Olgu sayıları Almanya, Kuzey Amerika, İngiltere dahil olmak üzere birçok ülkede çok ciddi sayılara ulaştı ve 100 binlerin üzerine çıktı. Sağlık otoritesinin bu işin sorumluluğunu tekrar bireylerden alıp kendisinin önlemlerle yürütmesi gerekiyor. Eğer biz bunu yapmazsak ne yazık ki sonbahara doğru çok daha kötü bir biçimde girebiliriz. Ben zaten kapalı alanlarda ve toplu taşımlarda maskemi hiçbir zaman çıkartmamıştım.

O nedenle ben yine aynı öneriyi yapıyorum. Evet açık alanlar risksiz olabilir yaz dönemi hepimiz birbirimizden daha uzak mesafelerde açık alanlarda bulunabiliyoruz ama bir alışveriş merkezine girdiğimizde, bir kapalı alana girdiğimizde, toplu taşıma kullanmak zorunda kaldığımızda kişilerin mutlaka ve mutlaka maske takması gerekir" diye konuştu. İGFA

Güncelleme Tarihi: 02 Temmuz 2022, 21:34
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER