Düzce'de deprem meydana geldi 5.0'la sallandı

Merkez üssü Düzce olan bir deprem meydana geldi. Deprem, İstanbul ve çevresinde de hissedildi.

Düzce'de deprem meydana geldi 5.0'la sallandı

Düzce'de 5.0 büyüklüğünde bir deprem meydana geldi. Sarsıntı İstanbul ve çevresinde de hissedildi.

AFAD'dan gelen bilgilendirmeye göre merkez üssü Düzce olan 5,0 şiddetinde bir deprem meydana geldi.

HERHANGİ BİR OLUMSUZLUK YOK

AFAD'dan yapılan açıklamada "Deprem sonrası, şu an itibarıyla, olumsuz bir ihbarın bulunmadığı bilgisi alınmıştır" denildi. Düzce Valisi Cevdet Atay da depremle ilgili şu ana kadar herhangi bir olumsuz ihbarın kendilerine ulaşmadığını aktardı.


SOYLU'DAN SOSYAL MESAJ

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, deprem sonrası sosyal medya hesabı üzerinden paylaşım yaptı.

Bakan Soylu, "Düzce’de, saat 15.40'ta gerçekleşen 5,0 büyüklüğünde depremin ardından Valiliğimiz, AFAD ve 112 ekiplerine ulaşan herhangi bir olumsuz durum bulunmamaktadır. Gelişmelere göre kamuoyu, Valiliğimiz tarafından bilgilendirilecektir. Düzcemize ve hemşehrilerimize geçmiş olsun." ifadelerine yer verdi.

YIKICI BİR DEPREM DEĞİL

Prof. Dr. Övgün Ahmet Ercan, Haber Global'e yaptığı değerlendirmede "12 Kasım depremini yeni andık. Gölcük depremi Düzce depremini tetiklemişti. 5,6 ve 5,7 büyüklüğünde bir depremin o bölgede eksik kaldığını, bundan 20 yıl önceki hesaplarla belirlemiştik. O bölgede de Kilimli kırığı vardır. Bugün olan deprem 1999 depreminin devamıdır. O gün boşalmayan, boşalmasını beklediğimiz enerjinin gecikmeli olarak boşalmasıdır. Bundan sonra daha büyük bir deprem olmasını çok şaşırtıcı bulurum. Böyle bir beklenti içinde değilim. O bölge rahatlamıştır. 5.3'lük bir deprem, yıkıcı bir deprem değil" dedi. 

Prof. Dr. Süleyman Pampal, Haber Global'e ilk değerlendirmede, "Bolu-Gerede 1944 7,4 deprem yaşamış bir bölge. 1999'da hemen batısında oldu. Arada (Bugünkü depremin merkez üssüne göre batısında) çok büyük bir deprem beklemeyiz. Kuzey Anadolu Fayı Düzce-Kaynaşlı arasında kırıldı. Depremin daha büyüğü doğuya doğru beklenebilir" dedi.  

İMAMOĞLU'NDAN İLK AÇIKLAMA

Düzce'deki deprem üzerine İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu açıklamalarda bulundu. AFAD Deprem Dairesi Başkanlığı verilerine göre, saat 15.40’ta merkez üssü Düzce il merkezi olan bir deprem meydana geldi. 

İmamoğlu, İstanbul'da herhangi bir olumsuz gelişme olmadığını söyledi. İmamoğlu, "Düzce merkezli gerçekleşen depremden etkilenen bütün illerimize geçmiş olsun. İstanbul'da şu ana kadar olumsuz bir gelişme yaşanmadı." dedi.

Öte yandan Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş da "Düzce’de meydana gelen 5.0 büyüklüğündeki depremden etkilenen tüm vatandaşlarımıza geçmiş olsun dileklerimi iletiyor, herhangi bir kayıp yaşanmamasını diliyorum." açıklamasında bulundu.

4.3 BÜYÜKLÜĞÜNDE ARTÇI YAŞANDI

Deprem, İstanbul ve çevre illerden de hissedildi. Depremin ardından saat 15.57'de 4,3 büyüklüğünde bir deprem daha meydana geldi.

AFAD'DAN UYARI PAYLAŞIMI

AFAD, Düzce'de arka arkaya gelen depremlerin ardından vatandaşlara yönelik bir uyarı videosu yayımladı.

İGFA

Güncelleme Tarihi: 17 Kasım 2021, 19:05
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER