Cumhurbaşkanı Erdoğan yeni asgari ücreti açıkladı.. yüzde 30 artışla 5 bin 500 TL

Cumhurbaşkanı Erdoğan, asgari ücrete temmuz ayından geçerli olmak üzere yüzde 30 artışla, 5 bin 500 TL olduğunu söyledi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan yeni asgari ücreti açıkladı.. yüzde 30 artışla 5 bin 500 TL

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Dolmabahçe Çalışma Ofisi'nde yeni asgari ücreti açıklamak üzere kameralar karşısına geçti.

Cumhurbaşkanı, "Asgari ücrete temmuzdan geçerli olmak üzere yüzde 25 ara artış yapıyoruz. Asgari ücret net 5 bin 500 lira olacak" dedi.

Erdoğan, 1 Temmuz'dan itibaren geçerli olacak asgari ücrete ilişkin basın toplantısında şunları söyledi:

"Türkiye bir süredir maruz kaldığı ekonomik tuzaklara karşı kendi programını uygulamaktadır. Önce salgın sonra savaşın bozduğu küresel ekonomik nedenlerle karşı karşıya geldik. En olumsuz sonuçları kurdaki ve enflasyondaki yükseliş olarak yaşadık. Enflasyon tüm dünyanın sorunudur. Ülkemizde enflasyon rakamları farklı tezahür etmektedir. Dünyadaki her gelişmeyi yakından takip ederken önceliğimizi kendi vatandaşlarımızın çözümüne verdik. 4 yıldır uyguladığımız ekonomik programdaki önceliğimiz insanlarımızın umutlarının korunması olmuştur. Bunu büyüme esasına dayalı ekonomi programına göre yapıyoruz. Küresel üretim ve tedarik zincirlerinin çöktüğü dönemde Türkiye kendi ihtiyacını karşılayan bir ülke olarak öne çıkmıştır. Ülkemizi bugünlerde pozitif yönde ayrıştırmayı başardık. Her bir insanımızın refah kaybını telafi edecek tedbirleri aldık, almaya devam ediyoruz. İstihdamın gerilemesine müsaade etmedik."

Yılbaşında ciddi artışlar yapmıştık. Asgari Ücret Tespit Komisyonu'nun çabalarıyla emeklilerimizin maaşlarında tarihi artışı gerçekleştirdik. Asgari ücrette devlet olarak fedakarlıkta bulunarak tüm maaşların asgari ücret kadar olan kısımlarından vazgeçtik. Bu artışların bir süre sonra yetersiz kaldığını tespit ettik. Arkadaşlarımızdan gerekli hazırlıkları yapmasını istedik. Kamu çalışanları ve emeklilerimizin maaşlarına yüzde 40'ın üzerinde bir artış yapılacak. Asgari ücretlerin de kayıplarını telafi etmeleri gerektiğini gördük. Komisyon toplantıya çağırıldı. Yeni bir asgari ücret rakamı belirledik. Asgari ücrete temmuzdan geçerli olmak üzere yüzde 30 artış yapıyoruz. Asgari ücret net 5bin 500 lira olacak. İşçi başına devletimiz işverenlere de 100 lira destek verecek."DUVAR

Pek çok tedbiri ele aldıklarını kaydeden Erdoğan, "Her alanda üretimi destekleyerek istihdamın gerilemesine müsaade etmedik. Ayrıca sosyal destek programlarımızın kapsamını genişleterek kimseyi çaresiz bırakmadık" dedi. İGFA

Güncelleme Tarihi: 01 Temmuz 2022, 18:55
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER