Cumhurbaşkanı Erdoğan, ''Türkiye'nin ekonomik, askeri alanlarda güçlü olması mecburiyettir"

Kabine toplantısı ardından açıklamalarda bulunan Cumhurbaşkanı Erdoğan, Türkiye olarak umudun simgesi haline geldiklerini açıkladı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, ''Türkiye'nin ekonomik, askeri alanlarda güçlü olması mecburiyettir"

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan Kabine toplantısı ardından açıklamada bulunuyor..

'' Tarım ve Orman Bakanlığı görevinden affını isteyen Bekir Pakdemirli kardeşimize bundan sonraki hayatında başarılar diliyoruz.''

Geldiğimiz noktada artık krizlerin, çatışmaların, gerilimlerin zirve yaptığı dönemlerde dahi insani ve siyasi ilişkileri kesintiye uğratmadan tüm taraflarla konuşabilmeyi, çalışabilmeyi başarabilen ülkelerden birisiyiz.

Yeni yönetim sistemimizin 2018'den 2023'e kadarki ilk dönem uygulaması daha sonra yapılacak iyileştirmelere veri sağlayacak, ışık tutacak, rehberlik edecektir.

Ukrayna krizi şu gerçeği hepimize bir kez daha hatırlatmıştır: Türkiye'nin siyasi, ekonomik, askeri alanlarda güçlü olması, kendi kendine yeterliliğinin ötesinde dostlarına ve kardeşlerine destek verecek konuma gelmesi bir tercih değil mecburiyettir.

Diplomatik ve siyasi gücün gerisindeki ekonomik ve askeri dayanağı göremeyecek kadar hayattan, gerçeklerden, dünyadan bihaber habis anlayışı tarihin tozlu raflarına kaldırana kadar mücadelemiz bitmeyecektir.

Güneşten elektrik enerjisi üreten tesislere zaten ciddi bir destek veriyoruz. Şimdi bu desteği çiftlerimize yönelik olarak daha da artırıyoruz.

Hazine Faiz Destekli Kredilerin üst limitini yükseltiyoruz. Böylece çiftçilerimizin finansmana erişimini de kolaylaştırıyoruz.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan başkanlığındaki kabine toplantısı sona erdi. Beştepe'deki toplantı 2 saat 50 dakika sürdü. Toplantının ardından Cumhurbaşkanı Erdoğan açıklama yaptı.

Erdoğan'ın konuşmasından satır başları şöyle:

CUMHURBAŞKANLIĞI SİSTEMİNE KARŞI ÇIKANLAR ALTENATİF SUNAMADI

 Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi'ne karşı çıkanlar bunca zamandır ortaya kayda değer bir alternatif koyamadılar. Tek söyledikleri, her şeyi eskiye döndürecekler. Hatırlarsanız geçtiğimiz yıl yeni anayasa tartışması açmış ve muhalefetten kendi anayasa tekliflerini beklediğimizi söylemiştik. Aradan geçen bunca zamana rağmen ortaya tek bir metnin koyamadığını üzüntüyle gördük.

AKILDA KALAN TEK ŞEY MASADAKİ YER KAVGASI

 Yurt dışında hazırlanmış bir raporu sanki kendi çalışmalarıymış gibi kamuoyuna çıkartanların ülkenin ve milletin hiçbir meselesi konusunda fikir çilesi çekmedikleri, çalışmadıkları açıkça ortadadır. Akıllarda kalan tek şey içinde dişe dokunur herhangi unsur olmayan, dışarıdan ithal sistemi teklifi değil masadaki yer, koridordaki sıra kavgasıdır.

SİSTEMİN İLK DÖNEMİ İYİLEŞTİRMELERE IŞIK TUTACAK

Yeni yönetim sistemimizin 2018'den 2023'e kadarki ilk dönem uygulaması daha sonraki iyileştirmelere veri sağlayacak, ışık tutacak, rehberlik edecektir. Esasen dünyanın hiçbir yerinde anayasalar da yasalar da yönetim sistemleri de durağan değildir. Tam tersine değişen şartlara göre sürekli geliştirilen, dinamik süreçlerdir. Bölgemizin ve ülkemizin içinden geçtiği şu tarihi dönemin sonuçlarını da göz önünde bulundurarak, 2023 seçimleri sonrası milletimizle birlikte bu muhasebeyi yapacak, daha iyiye, daha güzele, daha mükemmele hep birlikte yol yürümeyi sürdüreceğiz. 

ÇAVUŞOĞLU, RUSYA VE UKRAYNA'YA GİDECEK

 Antalya Diplomasi Forumu'nda taraflar arasında 200 civarında görüşme gerçekleştirildi. Forumun en çok ses getiren bölümü, Rusya ve Ukrayna dışişleri bakanlarının, Dışişleri Bakanımız Mevlüt Çavuşoğlu ile birlikte yaptıkları toplantıydı. Uzunca bir sürenin ardından Rusya ve Ukrayna arasında yapılan bu en üst düzey temas her ne kadar somut bir neticeyle sonuçlanmamış olsa da diplomasi ve diyalog kapıları açması bakımından çok önemliydi. Dışişleri Bakanımızı bugün Rusya'ya gönderiyorum, yarın Moskova'da temaslarda bulunacak. Perşembe günü de Ukrayna'ya geçecek. Kendisi her iki tarafla yapacağı görüşmede ateşkesin ve barışın sağlanması yolunda gayretlerimizi sürdürecektir.

ÇANAKKALE KÖPRÜSÜ'NÜ DE YAP-İŞLET-DEVRET MODELİ İLE HAYATA GEÇİRDİK

 Temel altyapılar konusunda kayda değer hiçbir eksiğimiz kalmadı. Önümüzde cuma günü açılışını yapacağımız 1915 Çanakkale Köprüsü bu eser ve hizmet zincirinin altın halkalarından biri olacaktır. Yatırım tutarı 2,5 milyar Avro olan bu proje teknik özellikleri ve bölgenin ulaşımına sağlayacağı katkı ile iftihar verici bir eserdir. Çanakkale Savaşımızın ve şehitlerimizin hatıralarını yaşatan nice sembollere sahip bu eseri de pek çok projemiz gibi yap-işlet-devret modeli ile hayata geçirdik. Ülkemizde bu modelin ne anlama geldiğini, Türkiye'nin büyümesine nasıl katkı yaptığını hala anlayamayanlar da var. 

SAĞLIKTA ŞİDDETİ ÖNLEMEK İÇİN VERDİĞİMİZ MÜJDELER HAYIRLI OLSUN

 Eğitim ve sağlık bugün de önceliklerimizin en başında yer almaktadır. Dün 14 Mart Tıp Bayramı vesilesiyle bir araya geldiğimiz sağlık çalışanlarımızla hasbıhal ettik ve bekledikleri müjdeleri verdik. Sağlıkta şiddetin önüne geçilmesi ve özlük haklarıyla ilgili verdiğimiz müjdelerin hayırlı olmasını diliyorum.

ÇİFTÇİLERE 41 MİLYAR LİRA GELİR ARTIŞI SAĞLAYACAĞIZ: Çiftçilerimize sulama, enerji, kredi konusunda iki müjdemiz var. İlk olarak ülkemiz tarımını suyla bereketlendirmek için barajı ve göleti tamamlanmış tarımsal alanlardaki sulama tesislerini hızla bitirerek milli ekonomiye kazandıracağız. Böylece üreticilerimize yıllık yaklaşık 41 milyar lira gelir artışı sağlayacağız. Özellikle açık sistemden kapalı sisteme süratle geçeceğiz. Ağırlıklı birçok yerde barajlarımız enerji bağlantılı olsa da buralarda yapacağımız projelendirmelerle sulama sistemlerine geçmenin adımlarını atacağız.

SULAMADA KULLANILAN ELEKTRİKTE GÜNEŞİN PAYINI ARTIRACAĞIZ

 İkinci müjdemiz çiftçilerimizin tarımsal sulamada kullanacakları enerjiyi daha uygun maliyetlerle temin etmelerine yöneliktir. Türkiye'nin toplam kurulu gücünün yüzde 53'i hidroelektrik, rüzgar, güneş, jeotermal gibi yenilenebilir kaynaklardan oluşmaktadır. Özelikle güneşten elektrik üretimine yönelik çok büyük yatırımlar yaptık, yapmayı sürdürüyoruz. Hangi şehrimize giderseniz gidin güneş enerjisi tarlalarını, çatı üstü sistemlerini görürsünüz. Her ne kadar elektrikte KDV indirimi ile çiftçilerimizin maliyetlerinde bir parça azalma sağladıysak da soruna daha kökten çözümler bulmamız gerektiğinin farkındayız. Sulama faaliyetlerinde güneşten elde edilen elektriğin payını artırmayı planlıyoruz.

SÖZLEŞME GÜCÜNÜN İKİ KATI KADAR ÜRETİM YAPILABİLECEK

 Ayrıca tüketicilerin kendi elektrik ihtiyaçlarını karşılayacak tesisleri kurabilmelerini kolaylaştırmak için belediyeler, sanayi tesisleri ve tarımsal sulama abonelerinin sözleşme güçlerinin iki katına kadar lisanssız üretim tesisi kurabilmelerine imkan sağladık. Amacımız her alanda enerji maliyetlerini düşürecek çalışmaların önünü açmaktır. Bu adımlar Paris İklim Anlaşması kapsamında hayata geçirmemiz gereken yapısal değişimlere katkı sağlayacak, enerji arz güvenliğimizi de güçlendirecektir.  

HAZİNE DESTEKLİ KREDİDE ÜST LİMİTİ YÜKSELTİYORUZ

 Çiftçilerimize üçüncü müjdemiz Hazine faiz destekli kredilerin üst limitini yükseltiyoruz. Böylece çiftçilerimizin finansmana erişimini de kolaylaştırıyoruz. Tüm kurumlarımız bu süreçleri yakından takip ederek neticelendirecektir. Sulama, enerji ve kredi konusunda attığımız bu adımların çiftçilerimize hayırlı olmasını diliyorum.

MİLLETİMİZDEN PANİĞE KAPILMAMASINI İSTİYORUM

 Milletimden çoğu yalan yanlış bilgilere dayalı söylentilerle paniğe kapılmamasını, devletine güvenmesini, ülkesinin gücünden emin olmasını, tüm vaktini ve enerjisini çalışmaya, üretmeye hasretmesini istiyorum. Hayat pahalılığı karşısında her bir insanımızı korumak için ücret artışlarından sosyal desteklere pek çok tedbiri hayata geçirdik. Bilhassa fiyatlaması küresel düzeyde yapılan petrol, doğal gaz, gıda sektörünün kullandığı kimi malzemelerdeki artışların insanımıza en az düzeyde yansıtılmasında her gayreti gösteriyoruz.

SABREDECEĞİZ, ÇALIŞACAĞIZ, ZAFER ULAŞACAĞIZ

 Sıkıntıların elbette farkındayız. Ama asıl odaklanmamız gereken yerin ülkemizin önündeki fırsatlar olduğuna yürekten inanıyoruz. Kontrolü bizim elimizde olmayan sebeplerden kaynaklı olumsuzlukları bir kenara bırakacak olursak, Türkiye'nin bir asırdır mücadelesini verdiği gelişmişlik, kalkınma, refah seviyesinin tam kıyısında bulunuyoruz.  Fiyatlardaki dengesizlikler sebebiyle yaşanan sorunların geçici olduğunu takip ettiğimiz yatırım, istihdam, üretim, ihracat ve cari fazla yoluyla ülkemizi büyütme politikasının bizi adım adım hedeflerimize yaklaştırdığına yürekten inanıyorum. Sabredeceğiz, çalışacağız, üreteceğiz, mücadele edeceğiz, geri adım atmayacağız. Hep ileriye gideceğiz ve inşallah zafere ulaşacağız. DUVAR-İGFA

Güncelleme Tarihi: 15 Mart 2022, 21:41
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER