Cumhurbaşkanı Erdoğan Mardin'de açılış töreninde konuştu

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Mardin'de Ilısu Prof. Dr. Veysel Eroğlu Barajı ve HES Açılış Töreni'nde konuşma yaptı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan Mardin'de açılış töreninde konuştu

Mardin'de hizmete aldıkları Ilısu Prof. Dr. Veysel Eroğlu Barajı ve hidroelektrik santralinin 19 yıldır halka hizmet amacının eser ve hizmet siyasetisinin en somut örneklerinden biri olduğunu kaydeden Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, " Bu eser içimizdeki mankurtlara verilmiş en güzel cevaptır.  Kuraklık tehdidi ile karşı karşıya bulunduğumuz şu dönemde böyle bir eseri hizmete açmamız çok önemli. Ülkemize yıllık 3 milyar lira fayda sağlayacak.  Mevcut su kaynaklarının yüzde 70’ten fazlası tarımda yani gıda üretiminde kullanılıyor. Bu durum su konusundaki her olumsuzluğu gıda üretimine de yansıması bekleniyor. Bilindiği gibi Türkiye su zengini bir ülke değildir. Su stresi çeken ülkeler grubundayız. Su kaynaklarımızı doğru yönetmek mecburiyet haline gelmiştir" dedi.

Erdoğan sözlerini şu cümlelerle sürdürdü: "Bu anlayışla hükümete geldiğimiz günden beri her alanda olduğu gibi tarım su ve enerji konusunda da geleceğe hazırlamanın gayreti içerisinde olduk. 284 milyar liralık yatırım yaparak 8817 tesisi hizmete açtık. Son 19 yılda inşa edilen 61 barajımızla 46 milyar metreküp suyumuzu depoladık. Depolanan su miktarımızı 179 milyar metreküpe çıkardık. Ülkemiz ve üreticilerimiz yılda 60 milyar lira zirai gelir artışı sağladı. Şehirlerimizin içme suyu ihtiyacını karşılamak için 271 içme suyu tesisini hizmete açtık. Sel baskınlarına karşı 5 bin 140 taşkın koruma tesisini hizmete sunduk.

"SİZİN BÖYLE BİR DERDİNİZ VAR MI?"

Artık burası turistlerin tamamen uğrak yeri olsun. Tüm tarihi ve kültürel varlıkları özenle koruyarak gelecek nesillere miras bıraktık. Bay Kemal bunlar öyle lafla olmuyor. Lafla peynir gemisi de yürümüyor. Kısmen taşınan ve yerinde koruma altına alınan eserler de mevcut. Ey PKK'nın yan kolu HDP sizler bu tür şeyleri yapabilir misiniz? Sizin böyle bir derdiniz var mı? Biz sizlere aşığız aşık.

Burada benim Kürt kardeşlerim var. Kürt kardeşlerimi ihmal etmedik. Bu eserleri kazandırdık. Burada benim kürt kardeşlerim var. Bu kürt kardeşlerimizi biz ihmal edemezdik ve etmedik. Onlara da bu eserleri kazandırdık. Bölgedeki yolları da daha yüksek standartlı bir şekilde yeniden yaptık. Projenin maliye toplamda 20 milyar lirayı bulmuştur.

Biz kez daha bu muhteşem görkemli tesisin bölgemize ülkemize hayırlı olmasını diliyorum. Emeği geçenleri tebrik ediyorum. Siz değerli kardeşlerime sevgilerimiz saygılarımı sunuyorum Biz AK Partiyiz. Türkü ile kürdü ile Arabı ile bu ülkede yaşayan vatandaşlarımıza ayrım yapmadan sizleri Allah için seviyoruz. 2023’ün 14 Haziran’ına bir olarak ii olarak diri olarak kardeş olarak girecek ve inşallah bu bölgelerde zaferle çıkacağız."

İGFA

Güncelleme Tarihi: 06 Kasım 2021, 19:40
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER