Cumhurbaşkanı Erdoğan, ABD'ye "Ya uçaklarımızı verecekler ya da parayı verecekler"

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Soçi'deki zirvenin ardından yurda dönüşünde uçakta gazetecilerin gündeme ilişkin sorularını yanıtladı, değerlendirmelerde bulundu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, ABD'ye "Ya uçaklarımızı verecekler ya da parayı verecekler"

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, ABD ile F-35 sorununa ilişkin, "Ya uçaklarımızı verecekler ya da parayı verecekler" dedi.

TRT Haber'in aktardığına göre Cumhurbaşkanı Erdoğan, üç saate yakın süren Soçi'deki zirveyi değerlendirdi. Bu kapsamda bu senenin ilk 8 ayında geçen yılın aynı dönemine kıyasla yüzde 50’ye yakın artışla 21 milyar doları aşan ticaret hacmini ortak hedef olan 100 milyar dolar seviyesine ulaştırmak için atılacak adımlara odaklandıklarını söyledi.

Erdoğan, "Stratejik bir iş birliği alanı olarak gördüğümüz enerji sahasında da mevcut iş birliğini ilerletme hususunda mutabık kaldık. TürkAkım ve Akkuyu Nükleer Enerji Santrali projelerine ilişkin durumu değerlendirdik. Malum, kısa bir süre önce Akkuyu Nükleer Enerji Santrali’ni ziyaret etmiştik. Burada 10 bin genç Türk mühendis çalışıyor. Bunun yanında 3 bin genç Rus mühendis çalışıyor. Bu sayıyı daha da artıracaklar. Nasip olursa 2023’ün Mayıs ayında birinci üniteyi bitirme sözünü kendilerinden aldık. Ondan sonra iki, üç, dört numaralı üniteler var. Tabi bizim üç nükleer santral yapma hedefimiz var. Sayın Putin’le “Bu iki nükleer santrali de sizinle birlikte yapabilir miyiz?” diye de görüştük. O zaman Türkiye üç tane nükleer enerji santraline sahip olacak. “Bu konuyla ilgili çalışalım” dediler" diye konuştu.

Türkiye olarak Suriye’de Rusya’yla birlikte kararlaştırdıkları her hususa bağlılığı sürdürdüklerini ifade eden Erdoğan, "Buralardan herhangi bir geri adım atmak söz konusu değil. Bütün mutabakatlara uymaya ve güvenlik koridorundaki radikal unsurların temizlenmesine de Türkiye olarak biz devam ettik. Bundan da taviz yok. Ama tabi aynı yaklaşımı muhataplarımızdan da bekliyoruz" dedi.

İGFA

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER