Bilim Kurulu üyesi Prof. Dr. Mehmet Ceyhan'dan korkutan açıklama

Koronavirüs Bilim Kurulu üyesi Prof. Dr. Mehmet Ceyhan, vaka sayılarının endişe verici boyuta ulaştığını kaydetti.

Bilim Kurulu üyesi Prof. Dr. Mehmet Ceyhan'dan korkutan açıklama

Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk Enfeksiyon Hastalıkları Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Mehmet Ceyhan, yeni tip Koronavirüs'te vaka sayılarının bir süredir 25-30 bin civarında devam ettiğini hatırlatarak, "Salgın, eğrisi düz çizgi şeklinde seyrettiği için bu iş devam ettiği sürece 5'inci, 6'ncı dalgaları yaşayacağız" dedi.

Ceyhan, okulların açılmasındaki etkiyi, insanların tatilden dönüp kapalı iş yerlerinde çalışmasının etkisinin daha görülmediğini dile getirdi.

Bir kişi şu anda en az 3-4 kişiye Koronavirüs'ü bulaştırdığını kaydeden Prof. Dr. Mehmet Ceyhan, "Bunun da gözle görülür bir artış haline gelmesi 1-1,5 ayı bulabiliyor. Bir süper bulaştırıcı da girerse devreye o zaman çok daha erken vaka sayıları artıyor. Çünkü onlar birdenbire yüzlerce, binlerce kişiyi enfekte ediyor. Eğer böyle 25-30 bin arasında düz giderse bir süre sonra yeni bir artış görürüz. Yeni bir artış görsek de bir süre sonra aşağıya inecek. Biz bir şey yapsak da yapmasak da iniyor, bu salgının dinamiği böyle" açıklamasında bulundu.

İGFA

Güncelleme Tarihi: 02 Ekim 2021, 21:58
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER