Bakanlıktan ‘Yetersiz müdahale’ ile ilgili yanıt geldi

Sosyal medyada orman yangınlarına yetersiz müdahalede bulunulduğu, THK uçaklarının kullanılmadığı gibi birçok iddialara yönelik Tarım ve Orman Bakanlığı’ndan cevap geldi.

Bakanlıktan ‘Yetersiz müdahale’ ile ilgili yanıt geldi

Türkiye’de özellikle Ege ve Akdeniz başta olmak üzere yurt genelinde etkisini sürdüren orman yangınlarına karşı Orman Genel Müdürlüğü öncülüğünde tüm ekipler seferber olurken, özellikle sosyal medyada yangınlara müdahale konusunda Türkiye’nin yetersiz olduğu öne sürüldü.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu da tıpkı sosyal medyadaki bazı kişilerin bu görüşlerini savunarak, farklı farklı iddialarda bulundu. Kılıçdaroğlu’nun iddialarına Tarım ve Orman Bakanlığı’ndan cevap geldi.

11 soru ve cevap şeklindeki o iddialara karşılık Tarım ve Orman Bakanlığı, sosyal medya hesabından verdiği yanıtlarda, bakanlığın THK ile ilgili herhangi bir sorunu bulunmadığının altı çizildi.

2020 yılında 2 uçak, 2021 yılında 3 uçak ve 18 helikopter orman yangınlarıyla mücadelede kullanılmak üzere THK Gökçen Havacılık İktisadı İşletmesi’nin içinde bulunduğu ortaklıklardan kiralandığını belirten bakanlık, “2002 yılında THK’dan kiralanan uçaklar, M-19 Drmader modeli tek motorlu, havaalanından dolum yapan ve tek seferde 1 ton su taşıyabilen küçük, eski teknoloji uçaklardır. Bu uçaklar 4 tanesi 1 filo olacak şekilde çalıştırılmıştır. Bu uçaklardan yeterliş verim alınmadığı için ileriki yıllarda amfibik uçakların kullanılması yönünde karar alınmıştır. Şu an kullanılan Turboprop veya Turbofan motorlu uçakların su taşıma kapasitesi 12 tondur. Manavgat yangınında da uçaklar etkili şekilde kullanılmıştır” denildi.

Bakanlık ayrıca THK’nın 2002’deki uçak ve pilotlarının neden olmadığı yönündeki soruya da, “THK, bakanlığımıza bağlı bir kurum değildir. Vakıf ve dernekler hukukuna göre ticari faaliyetlerde bulunan bir vakıftır. Bu konularda bilgimiz bulunmamaktadır” yanıtını verdi.

İGFA

Güncelleme Tarihi: 02 Ağustos 2021, 18:59
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER