Bakan Soylu: "Eğitimi tamamladık, 2022 afet tatbikat yılı olacak"

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, 'Türkiye Muhtarlarla El Ele Projesi' kapsamında Bursalı muhtarlara seslendi. 2022'yi Afet Tatbikat Yılı olarak belirlediklerini duyuran Bakan Soylu, ellerinde ne kadar imkan varsa değerlendirdiklerini aktardı.

Bakan Soylu: "Eğitimi tamamladık, 2022 afet tatbikat yılı olacak"

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, bir dizi program ve temaslarda bulunmak üzere Bursa'ya geldi. Bakan Soylu, 'Türkiye Muhtarlarla El Ele Projesi' kapsamında Merinos Atatürk Kongre ve Kültür Merkezi'nde muhtarlarla bir araya geldi. 

Her Bursa'ya geldiğinde kendi özlerini keşfettiğini; sorumlulukları, hissettikleri, ecdada olan sadakati ve aynı zamanda bir taraftan tarihin bize emanet ettiğini, denizini, ovasını hissettiklerini söyleyen Bakan Soylu, "Bursa her geldiğimizde bizi kendimize hatırlatan bir şehirdir. Allah bu asaletini devam ettirsin" dedi.

50 bin 340 muhtarımız idare olarak kendilerine bağlı olduğunu ifade eden Bakan Soylu, "Bugüne kadar 125 bin talebin 109 binini olumlu sonuçlandırdık 16 binini takip ediyoruz. Ne yapıyorsak birlikte yapıyoruz. Bize sorumluluk verenlerin güvenlerini temin edebilmek için gayret gösteriyoruz. Her gittiğimi muhtarlar toplantısında ‘çarşı ve mahalle bekçisi ihtiyacımız var’, talebi ile karşılaşıyoruz. Birlikte uyuşturucu ile metruk binalar ile uğraşıyoruz. Vatandaşımızın yarınlara güvenli bir şekilde adım atması için çalışıyoruz" dedi.

Mahallenin en ufak meselesinden asayiş meselesine kadar, hemen hemen her meseleyi iletmeye çalıştığımız süreçte devlet millet arasındaki güveninin arttığını söyleyen Bakan Soylu, "Muhtarlarımızla birlikte uyuşturucuyla narkotikle uğraşıyoruz. Hep birlikte bir araya geldiğimizde çözümü oluşturuyoruz. Yarınlara emin bir şekilde adım atmamızı sağlıyoruz. Bir çok sel ve afetlerle karşı karşıya kaldık. Devletimiz, herkes elini taşın altına koyduğu gibi muhtarlarımızda elini taşın altına koydu. Her birimiz bir yeri onarmaya, takip etmeye, iyileştirmeye çalışıyoruz. Bu yıl cumhuriyet tarihinde eroin yakalamakta rekor kırdık. Toplam 22 ton eroin yakaladık ve bu mücadeleyi hep birlikte sürdürdük. Bir taraftan meselenin arzına yönelik mücadelesini diğer taraftan talebi düşürmeye yönelik mücadelemiz sürüyor. Hep birlikte bu işin içindeyiz" diye konuştu.

Genel ve yerel sorunlardan da bahseden Bakan Soylu, sosyal medyadaki düzensizliğe de dikkati çekti.  Salgınla ilgili dünya bize çözüm üretti. Aşıyı stratejik bir güç olarak kullandılar. Göç meselesinde kafalarını kuma gömdüler.

Afet yönetiminde sadece can kaybına odaklanmanın yeterli olmadığını belirten Bakan Soylu, "Afetin ülkeye, ekonomiye vereceği tüm zararı sıfırlamayı hedeflemek zorundayız. Depremde yıkılmayan, sel basmayan, toprak kayması altında kalmayan bir ülkeye ulaşmalıyız" diyerek Bursalı muhtarlara Türkiye Afet Risk Azaltma Planı ile ilgili detaylı bilgiler paylaştı. Afetlere toplum bilgisi açısından da hazırlıklarını sürdürdüklerini kaydeden Bakan Soylu,  "2022'yi Afet Tatbikat Yılı olarak belirlediklerini anlatarak, "Afet bilgisinin aynı zamanda hayat bilgisi olduğunu ifade eden Soylu, "Türkiye Afet Risk Azaltma Planları ile ilgili 81 il dahil 3 bin 592 kurum çalıştı. 81 ilin İl Afet Risk Azaltma Planları burada. Bu planlar canlı planlardır. Her kuruma bir yol haritası oluşturabilecek, oradaki riskleri ölçen güçlü planlardır. Yaklaşık 445'in üzerinde toplantı yapıldı. 11 bin 848 eylem belirlendi. Afetlere bina ve coğrafya değil, toplum bilgisi açısından da hazırlıklarımızı sürdürüyoruz" diye konuştu.

Ellerinde ne kadar imkan varsa değerlendirdiklerini aktaran Soylu, şunları kaydetti:

"Afetlere bina ve coğrafya değil, toplum bilgisi açısından da hazırlıklarımızı sürdürüyoruz. 2022'yi Afet Tatbikat Yılı olarak belirledik. 2021'de verdiğimiz eğitimleri pratiğe dökmeye bunu afet refleksi haline getirmeye gayret edeceğiz. Yine ilçelerdeki Afet Yönetim Merkezi sayılarını artırdık. Polisin polis arama kurtarma timi yoktu. PAK kuruldu. Elimizde ne kadar imkan varsa değerlendiriyoruz. Koruculara afet kurtarma eğitimi veriyoruz. Ciddi bir teyakkuz halindeyiz. Karşımızda bizimle randevusu olan afetler var ama randevu tarihini söylemiyorlar."

Bakan Soylu, Türk mühendislerince hazırlanan  afet mobil programının da bu etkinliklerin artmasında önemli faydası olacağını söyledi.

İGFA

Güncelleme Tarihi: 28 Aralık 2021, 18:47
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER