Bakan Mevlüt Çavuşoğlu, Ermenistan'la normalleşme adımı yakın zamanda

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, bakanlığının 2022 yılı bütçesi için Meclis Genel Kurulu'nda yaptığı konuşmada Ermenistan ile normalleşme adımları kapsamında karşılıklı özel temsilcilerin yakın zamanda atanacağını duyurdu.

Bakan Mevlüt Çavuşoğlu, Ermenistan'la normalleşme adımı yakın zamanda

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, "Azerbaycan'la da istişare ettik, yakında Ermenistan'la normalleşme adımları için karşılıklı özel temsilciler atayacağız ve her adımda Azerbaycan'la birlikte hareket edeceğiz. Erivan ile İstanbul arasında da charter uçuşlarını önümüzdeki süreçte başlatacağız" dedi.

KADEMELİ ANGAJMAN

Türkiye'nin Afganistan'da öngörülü ve cesur bir kararla büyükelçiliğini açık tutan tek NATO üyesi olduğunu hatırlatan Çavuşoğlu, "Siz bizi, 'Taliban'la, Afganistan'la temastasınız' diye eleştiriyorsunuz. AB dahil herkes temsilciliğini tekrar açmak için çaba sarf ediyor, bizden de yardım istiyor. Tüm dünyanın yaptığı gibi biz de Taliban'la kademeli bir angajmana girdik. Amerika da görüşüyor. Herkes Doha'ya, onların ayağına gidiyor ama onlar bizi ziyaret etti ve bu angajmanı sürdüreceğiz. Ve bu angajman sayesinde Maarif Vakfımızın 45 okulu ve eğitim merkezi şu anda açık, faal durumda. Bu okullardan 10 tanesi ise kız okuludur. Bu işler lafla olmuyor. Afganistan'da kız çocuklarının okula gitmesi için oradaki okullarımızı açık tutuyoruz. Sadece eleştirerek, kızarak, hariçten gazel okuyarak diplomasi yapılmaz. Bizzat sahada olarak, konuşarak yani diplomasiyle sonuç alınabilir" dedi.

İGFA

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER