Bakan Koca, Bilim Kurulunda 3. doz BioNTech gündeme gelecek

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, 3. doz BioNTech aşısıyla ilgili kararın yarın Bilim Kurulu'nda gündeme geleceğini söyledi.

Bakan Koca, Bilim Kurulunda 3. doz BioNTech gündeme gelecek

TBMM'de basın mensuplarının sorularını yanıtlayan Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Turkovac’taki son durumla ilgili, ihtiyaç olan 3 bin gönüllünün 1000’i şu anda tamamlandığını belirterek, vatandaşları gönüllü olmaya davet etti.

Okullarda PCR taraması sonuçlarıyla ilgili tarama sonuçlarının çıktı. Belli aralıklarla devam etmek istiyoruz. Taramalarda toplumda farklı olarak okul dönemindeki çocuklarda oranın çok yüksek olmadığını gördük. Tedirgin olunacak bir durumun olmadığını söyleyebilirim. Okulların özellikle salgın sebebiyle kapalı olama ihtimalini vatandaşımız artık düşünmemeli bu sorulmamalı salgın okulların kapanma sebebi olmayacak" ifadelerini kullandı.

ÜÇÜNCÜ DOZ GEREKLİ Mİ?

Bakan Koca, üçüncü doz BioNTech aşısıyla ilgili, "Yarın Bilim Kurulu'nun gündem konusu olacak" yanıtını verdi. "Orada ne zaman, kimlerden başlayarak yapılması gerektiği tartışılır. Bilim Kurulu'ndan sonra açıklamayı yapmış oluruz" dedi.

Devletin SMA hastalarıyla ilgili bütün imkanları seferber ettiğine vurgu yapan Bakan Koca, "Bu hastalarımızı erken dönemde tanımak istiyoruz. Evlilik öncesi taramayı çok önemsiyoruz. Tüm Türkiye’de çok yakında başlamış olacağız. Test için ihalesi başladı. Önümüzdeki haftalar bitmiş olur. Tüm Türkiye’de evlilik öncesi SMA taraması yapılıyor olacak. SMA Bilim Kurulu’nun öngörüsü doğrultusunda bir genel yaklaşımda sergilenecek, alınan kararlar süreci ve yaklaşımımızı açıklayacağız.

İGFA

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER