Bakan Karaismailoğlu, Ulaştırmada dünyayı Türkiye'ye bağlamaya devam edeceğiz

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, dev projelerle Türkiye'nin geleceğini inşa ettiklerine dikkati çekerek, son 2 ayda 6 büyük projeyi vatandaşların hizmetine sunduklarını kaydetti.

Bakan Karaismailoğlu, Ulaştırmada dünyayı Türkiye'ye bağlamaya devam edeceğiz

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, son 2 ayda gerçekleştirilen açılışlara ilişkin yazılı açıklama yaptı.

Hayata geçen her bir projeyle milletin geleceğe yürüdüğü yola bir taş daha döşediklerini ifade eden Bakan Karaismailoğlu, amaçlarının ülkenin rekabet gücüne ve toplumun yaşam kalitesinin yükseltilmesine katkıda bulunan; güvenli, ekonomik, konforlu, çevreye duyarlı, kesintisiz, dengeli, akıllı ve sürdürülebilir bir ulaştırma sistemi olduğunu kaydetti. Karaismailoğlu, Türkiyenin küresel bir güç olma yolunda emin adımlarla yürüdüğüne dikkati çekti.

1915 ÇANAKKALE KÖPRÜSܒNÜ İLKLERİN VE ENLERİN PROJESİ OLARAK TARİHE NOT DÜŞTÜK

Son 2 ayda 6 dev projeyi hizmette açtıklarını kaydeden Karaismailoğlu, bu projelerden birinin 1915 Çanakkale Köprüsü ve Malkara-Çanakkale Otoyolu olduğunu aktardı.

1915 Çanakkale Köprüsü'nün büyük ve güçlü Türkiye'nin inşasında pay sahibi olan projeler arasında yer aldığının altını çizen Bakan Karaismailoğlu, "Ülkemizin simge yapılarından birini 18 Mart'ta milletimizle buluşturduk. Enlerin, ilklerin ve rekorların projesi olarak 1915 Çanakkale Köprüsü'’nü tarihe not düştük. Otoyol ile de mevcut yola kıyasla güzergah 40 kilometre kısaldı. Feribotla saatler süren Çanakkale Boğazı'ndan geçiş süresi artık sadece 6 dakika Yapım çalışmalarında gösterilen üstün başarı ile projemiz 1,5 yıl önce tamamlandı. Sadece bu proje dahi Kamu-Özel İş Birliği ile yapılan Yap-İşlet-Devret projelerinin ne kadar faydalı olduğunu küresel çapta gösteren güzel bir örnek" diye konuştu.

TOKAT’'A MODERN HAVALİMANI

1915 Çanakkale Köprüsü'nün ardından Tokat Havalimanı'nı hizmete açtıklarını vurgulayan Bakan Karaismailoğlu, "Tokat'a dört başı mamur hiçbir eksiği olmayan modern bir havalimanı inşa ettik. Toplam yatırım maliyeti 1 milyar 200 milyon Lira olan yeni havalimanımızla; yolcu kapasitesini 2 milyon yolcuya çıkardık. 16 bin 200 metrekare büyüklüğünde, estetik mimarisi ile modern bir terminal binası inşa ettik. Uçak park alanı kapasitesini 5i yolcu, 2si de kargo olmak üzere 7ye yükselttik"dedi.

16 İLİN GEÇİŞ NOKTASINA ÇEVRE YOLU

Tokat Havalimanından 1 hafta sonra, 16 ilin geçiş güzergahına hizmet veren Malatya Çevre Yolunu açtıklarını kaydeden Karaismailoğlu, transit yolu şehir dışına taşıdıklarını aktardı.

Hizmete giren diğer büyük projenin Phaselis Tüneli olduğunu kaydeden Karaismailoğlu, Phaselis Tüneliyle Antalya-Kemer arasını 4 kilometre kısaltıldığını, güvenli ve konforlu bir yolculuk imkanını vatandaşlara sunulduğunu anlattı. 

Rize-Artvin Havalimanı ile dev hizmet ve eserler zincirine bir yenisini daha eklediklerini vurgulayan Karaismailoğlu, Rize-Artvin Havalimanımız, Ordu-Giresun Havalimanının ardından Türkiyenin deniz üzerine dolgu yapılarak inşa edilen 2inci havalimanımız oldu. Bu eserimiz, Türkiye adına ekonomik bir değer olmanın ötesinde; mühendislik kabiliyetlerimizin dünya çapında olduğunun somut bir örneği değerlendirmesinde bulundu. İGFA

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER