Bakan Fatih Dönmez: "Yerli doğalgazda hedefimiz belli"

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, Bursa Uludağ Üniversitesi’ndeki "2023’e Doğru Bağımsız Enerji Güçlü Türkiye" konulu panelde Karadeniz'de bulunan doğal gazla ilgili açıklamalarda bulundu.

Bakan Fatih Dönmez: "Yerli doğalgazda hedefimiz belli"

Bursa'da çeşitli temaslarda bulunan Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, Bursa Uludağ Üniversitesi Genç Mühendilser  Topluluğu tarafından "2023'e Doğru Bağımsız Enerji Güçlü Türkiye" konulu panelde konuştu.

Gençlerle yol haritası ve vizyonunu paylaşan Bakan Dönmez, yerli doğal gazda hedefin belli olduğunu belirtti.  2023’e gazın ilk fazını sisteme vereceklerini açıklayan Bakan Dönmez, "İlk faz için açılması planlanan yaklaşık 10 kuyudan, günde yaklaşık 10 milyon metreküp doğal gaz taşımayı hedefliyoruz. İkinci fazda artan kuyu miktarıyla birlikte karaya aktarılan doğal gaz miktarı günde yaklaşık 40 milyon metreküpe kadar çıkacak. Gençlerimizin enerjisi ve dinamizmiyle 2023, 2053 ve 2071 hedeflerimize doğru hep beraber yol alacağız" diye konuştu.

Bakan Dönmez, deniz tabanında yaklaşık 2 bin 200 kilometrekarelik bir alan içinde yaklaşık 40 adet üretim kuyusundan gelen doğal gazın toplanmasını ve boru hattına aktarılmasını sağlayacak bir şebeke kuracaklarını açıkladı.

İGFA

Güncelleme Tarihi: 05 Kasım 2021, 20:48
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER