Bakan Fahrettin Koca: BioNTech aşılarımız dün gece gelmeye başladı

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Twitter hesabı üzerinden, BioNTech aşısının sevkiyatına dair açıklamada bulundu.

Bakan Fahrettin Koca: BioNTech aşılarımız dün gece gelmeye başladı

Koca, aşıların dün gece gelmeye başladığını açıkladı. Koca, "TEKRAR MERHABA. Biontech aşılarımız dün gece gelmeye başladı. 13 milyon doza yakın aşımızı Pazartesi gününe kadar teslim alacağız. Cuma günü normal hızımıza dönüyoruz. Olağanüstü bir durum olmadıkça biz randevularımıza sadığız" dedi. 

Koronavirüs Bilim Kurulu toplantısının ardından ise yazılı açıklama yapan Koca, toplantıda kritik sınır olarak kabul ettikleri 20 bini geçen günlük vaka sayıları, aşılama süreci, toplum bağışıklığını sağlayacak aşılanma oranına ulaşmak için yapılması gerekenler ele aldıklarını aktardı. 

"Covid-19 vaka sayısı dün yaklaşık 25 bindi. Mevcut durum bayram tatilindeki bulaşmaların artarak devam ettiğini ortaya koymaktadır" diyen Koca, "Salgın gündemine alışılmış olsa bile salgına karşı verilecek mücadele basite indirgenemez. Riske karşı gerekli tedbirleri almak, içten içe korktuğu halde hastalık yokmuş gibi davranmaktan daha kolaydır. Zor kazandığımız iyi alışkanlıklarımıza geri dönmeliyiz. Unutmayın: Kalabalıklar yine riskli, maske yine gereklidir" ifadelerini kullandı. 

Aşı programına da değinen Koca, "Bugün 19.00 itibariyle 74 milyon 334 bin 980 doz aşı uygulandı. İlk doz aşısını yaptıranların oranı yüzde 66’nın üzerinde. İlk doz oranının, tedarikte yaşanan zorluk aşılır aşılmaz hızla bu düzeylere ulaşması toplumun aşı kararlılığının kanıtıdır" dedi ve aşı olma çağrısı yaptı:

"Aşı olmayı erteleyenlerimiz var. Aşı olmamakla bugün risk alsalar da, bilim insanları onlara ikna edici açıklamaları sundukça, düşünceleri değişecektir. Sağlık; kararsızlığa, karşıtlığa elverişli bir konu değildir. İnsanlığın ve bilim dünyasının tamamına yakını ise yanlışta birleşmez. Biontech’in üretiminde yaşanan aksama sebebiyle ülkemize sevkiyatında 31 Temmuz-3 Ağustos arası, 4 gün azalma oldu. Aşılarımız dün gece gelmeye başladı. 13 milyon doza yakın aşımızı Pazartesi gününe kadar teslim alacağız. Cuma günü normal hızımıza dönüyoruz. Durumu anlayışla karşılayan halkımız sağ olsun."DUVAR

Güncelleme Tarihi: 04 Ağustos 2021, 22:28
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER