Bakan Derya Yanık: Şiddetsiz bir toplum inşası

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Derya Yanık, 25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele Günü'nde sosyal medya hesabı üzerinde videolu mesaj paylaştı.

Bakan Derya Yanık: Şiddetsiz bir toplum inşası

Tek bir çocuk, tek bir kadın, tek bir insan dahi şiddete maruz kalmasın diye çabamızı sürdürüyoruz, sürdüreceğiz" diyen Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Derya Yanık, "Ülkeler öncelikli olarak kadına verilen fiziksel, cinsel, psikolojik ve ekonomik zararı çözmesi gerekiyor. Dünyanın her yerinde, her yaştan, her gelir düzeyinden veya eğitim durumundan kadınlar gerek yüz yüze gerekse sanal ortamda şiddete maruz kalıyor. Şiddeti tanımlamak çözüm üretmenin de birinci şartı. Bu sebeple kadına yönelik şiddetin adını koymalı ve sebeplerini tartışmalıyız" ifadelerini kullandı. 

'TEMEL HAKLAR DEVLETE EMANETTİR'

Vazgeçilmez ve devredilemez haklar temel haklar olduğunu ve bu hakların devlete emanet olduğunu dile getiren Bakan Yanık, "İnanıyorum ki şiddetle mücadeleyi, rolü, fikri ve sorumluluğu olan tüm tarafların katkılarıyla birlikte çözeceğiz. 

Dünya Sağlık Örgütünün (DSÖ) tahmini hesaplamalarına göre her üç kadından biri hayatı boyunca en az bir kez fiziksel veya cinsel şiddete maruz kalıyor. Kadına yönelik şiddet bir insan hakkı ihlalidir. Aile birliğini zedeleyip, anne ve çocuk sağlığını bozan son derece önemli bir toplumsal sorundur. Gerekçesi ne olursa olsun, asla meşrulaştırılamaz" dedi. 

İGFA

Güncelleme Tarihi: 25 Kasım 2021, 18:26
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER