Antalya Manavgat’ta yangına müdahale hızla sürüyor!

Antalya Manavgat’ta öğle saatlerinde 4 noktada çıkan orman yangınında 4 mahalle boşaltıldı, dumandan ve alevlerden etkilenen 53 kişi hastanelik oldu. Olay yerine ulaşan Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, 1 arazözün devrildiği yangın söndürme çalışmasında şoförünün durumunun ise ağır olduğunu, çalışmaların özveriyle sürdüğünü bildirdi.

Antalya Manavgat’ta yangına müdahale hızla sürüyor!

Antalya’nın Manavgat ilçesinde farklı noktalarda çıkan orman yangını, rüzgarın etkisiyle yerleşim yerlerine sıçradı. Orman Genel Müdürlüğü, saat 12:05’te çıkan orman yangını dolayısıyla ekipleri bölgeye sevk etti. Çöplük yolunda çıkan ve rüzgarın etkisiyle hızla yayılan orman yangını müdahaleyi zorlaştırıyor.

4 MAHALLE TAHLİYE EDİLDİ

Bölgede, Orman Genel Müdürlüğü’ne bağlı 1 İHA, 2 uçak, 19 helikopter, 30 iş makinesi, 30 su ikmal aracı ve 192 arazözün desteğinin yanı sıra 960 personelle yangının kontrol altına alınması için mücadele çok yönlü sürdürülüyor. Kalemler, Yeniköy, Çolaklı ve Evrenseki’nin kuzey kesimindeki mahalleleri tahliye edildi.

BAKAN PAKDEMİRLİ YANGIN BÖLGESİNDE

Söndürme çalışmalarını yerinde incelemek üzere Manavgat’a geçen Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, yangın bölgesi ile ilgili İHA’dan gelen son bilgilerle durum değerlendirmesinde bulundu. Bakan Pakdemirli, müdahalelerin ormanlık alanlarda olduğu gibi büyük bir gayretle yerleşim yerlerinde de sürdürdüklerini belirterek, “Milletimizin canına, malına ve sağlığına zarar gelmemesi için ormanın kahramanları yangınla mücadeleye devam ediyor. Dualarımız kahramanlarımızla” dedi.

37 derece sıcaklığın olduğu bölgede, yangının ilerlemesiyle ilgili tüm veriler mevcut olduğunu ifade eden Bakan Pakdemirli, “Rüzgarın durumu, nemin düşüklüğü ve diğer faktörler yangının büyümesini tetikliyor. Yangın bir savaştır, savaşa hangi saatte gireceğinize dair bir tahmininiz olamaz” diye konuştu.

Öte yandan Antalya Valisi Ersin Yazıcı, Manavgat’ta devam orman yangını bölgesinde incelemelerde bulunarak yetkililerden bilgi aldı. Vali Yazıcı, Orman Genel Müdürü Bekir Karacabey ile birlikte helikopterle havadan yangın söndürme çalışmalarını inceledi. Ormanlık alanda başlayan yangının hızla büyümesi dolayısıyla Yeniköy, Evrenseki ve Kalemler mahalleleri boşaltıldı.

Güncelleme Tarihi: 28 Temmuz 2021, 22:14
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER