AK Parti, 5. Yargı Paketini TBMM'ne sundu

AK Parti, 5. Yargı Paketi adı altında 8 ayrı kanunda değişiklik öngören 54 maddelik teklifi Meclis Başkanlığı'na sundu. Düzenleme, 54 maddeden oluşuyor.

AK Parti, 5. Yargı Paketini TBMM'ne sundu

AK Parti Grup Başkanvekili Mahir Ünal, 5. Yargı Paketi adı altında 8 ayrı kanunda değişiklik öngören 54 maddelik teklifimizi Meclis Başkanlığı'na sunduklarını açıkladı. Ünal, teklifte icra iflas kanunu ve çocuk teslimi ile ilgili değişiklikler olduğunu söyledi.

MAĞDURİYET OLUŞTURUYORDU

Boşanmış çiftlerin yaşadığı en büyük sıkıntılardan biri olan ve çocuklar üzerinde travmatik etkiler bırakan icra ile çocuk teslimi uygulamasının son bulması da pakette yer alıyor.

Buna göre çocukların icra ile görülmesi düzenlemesi İcra ve İflas Yasası kapsamından çıkartılacak. Teslim sırasında psikolog, pedagog gibi uzmanlar bulunacak.

Bu konuda asıl sorumlunun hangi bakanlık olacağı konusundaki tartışma da sona erdi. Çocuk teslimi görevi Adalet Bakanlığı'nda olacak. Adli Destek ve Mağdur Hizmetleri Dairesi Başkanlığı'na bağlı taşra birimi olan Adli Destek Ve Mağdur Hizmetleri Müdürlüklerine bu işi yürütecek.

İGFA

Sayın Cumhurbaşkanımızın da "Beşinci Yargı Paketi" olarak Türkiye Büyük Millet Meclisine geleceğini ifade ettiği, 54 maddeden oluşan ve 8 ayrı Kanunda değişikliği öngören kanun teklifimiz için bugün kamuoyunu bilgilendirdik. pic.twitter.com/04iIYDRESU

— Mahir Ünal ???????? (@mahirunal) November 2, 2021

Güncelleme Tarihi: 02 Kasım 2021, 20:45
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER