5G teknolojisi kesintisiz internet bağlantısı ve hızıyla hayatın birçok alanında kolaylık sağlıyor

Türkiye’nin 2023 yılında kullanmaya başlayacağı 5G teknolojisi erişilebilirlik kabiliyeti, yüksek bant genişliği, kesintisiz internet bağlantısı ve hızıyla hayatın birçok alanında kolaylık sağlıyor.

5G teknolojisi kesintisiz internet bağlantısı ve hızıyla hayatın birçok alanında kolaylık sağlıyor

5G Teknolojisi, yüksek erişilebilirlik, yüksek bant genişliği, kesintisiz bağlantı ve nesnelerin interneti kabiliyeti ile önem taşıyor. Uzaktan erişimle makine kullanma, sanal gerçeklikle HD görüntü ve sensör sistemi ile doğal afetlere yönelik tedbirleri de artıyor.

TRT Haber’in aktardığına göre 5G teknolojisinin getirileri hakkında bilgi veren Nokia Türkiye Genel Müdürü Özgür Deniz Erzincan, “Dünyada 5G 70 ülkede 169 operatör tarafından canlı hizmete verilmiş durumda. Mart sonu itibarıyla 300 milyon abone var. Sene sonuna kadar bunun 700 milyona çıkması bekleniyor” dedi.

Türkiye’nin birçok noktasında 5G’ye geçiş için fiberleşme yatırımları devam ettiğini kaydeden Erzincan, “Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığının açıkladığı plana göre 2022’nin sonu itibarıyla 5G konusunda bir ihale yapılacak ve 2023 yılında da Türkiye’nin ilk 5G servisleri operatörler tarafından verilmeye başlanacak” dedi.

İGFA

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER