Ticaret Bakanı Mehmet Muş açıkladı... Otomobil satışına '6 ay ve 6 bin kilometre' sınırı

Ticaret Bakanı Mehmet Muş, sıfır kilometre araç satışı için düzenlenen uygulamayı açıkladı. Muş, "Şirketler, galeriler 6 ay ve 6 bin kilometreyi geçmeden aldıkları araçları satamayacak" dedi.

Ticaret Bakanı Mehmet Muş açıkladı... Otomobil satışına '6 ay ve 6 bin kilometre' sınırı

Otomotiv sektöründe artan fiyatların önüne geçilebilmesi için yeni bir düzenleme yapıldı. Kayseri’de Türkiye İhracat Seferberliği Zirvesi’nde konuşan Ticaret Bakanı Mehmet Muş, yönetmeliğin hazır olduğunu belirtti. Muş, "İlk tescilden sonra şirketler, galeriler, rentacar’lar 6 ay ve 6 bin kilometreyi geçmeden aldıkları sıfır araçları satamayacak" dedi.

Muş, şirketlerin, galerilerin ve rentacar’ların aldıkları sıfır aracın hemen satımına kısıtlama getireceklerini açıkladı.

Muş, “Bir bakıyorsunuz sıfır ikinci el araç ilanları var. Dolayısıyla yeni araç alınıyor ve üzerine daha büyük rakam konularak satılıyor. Otomobil fiyatlarında birbirini tetikleyen yükselme söz konusu. İlk tescilden sonra şirketler, galeriler, rentacar’lar için 6 ay ve 6 bin kilometreyi geçmeden aldıkları sıfır araçların satışına kısıtlama getiriyoruz. Gerçek anlamda ihtiyacı olanlar alsın. Gerçek anlamda ikinci el olacaktır böylece.

Ortak fiyat belirleme veya piyasayı manipüle gibi konular varsa o Rekabet Kurulu’nun görev alanı ve soruşturma açtı, inceliyor. Varsa yanlışlık gereğini yapar, yoksa kapatır. Yönetmelik yayınlandıktan sonra vatandaşın birinci elde daha fazla erişime ulaşacağını düşünüyoruz. İkinci el sıfır diye bir ilanla karşı karşıya kalmayacağız” diye konuştu.GazeteDUVAR

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER