Sıfır otomobil fiyatlarında son bir ayda yüzde 5 artış oldu

Çip krizi, döviz kurları ve savaş derken otomobilde sıfır ve ikinci el oto fiyatlarına zamlar devam etti.

Sıfır otomobil fiyatlarında son bir ayda yüzde 5 artış oldu

Çip krizi nedeniyle sıfır otomobil için aylarca sıra beklemek gerekirken, bu durum ikinci el oto fiyatlarını da yukarı fırlattı. Otomobillere savaş kaynaklı ilk zamlar gelirken, markalar bu yıla yönelik satış hedeflerini aşağı yönlü revize ediyor. 

 Sıfır araç fiyatlarına son 1 ayda yüzde 5 zam gelirken, ikinci el araba fiyatlarına ise 3 ayda yüzde 8 zam geldi. Sektör temsilcileri fiyatların daha da artacağını belirterek, hammadde fiyatlarındaki rekor fiyat artışlarının da sektörü zorlayan bir yıl olacağını söyledi.

Küresel araç üretiminde 5 milyon adetlik kayıp beklenirken, Türkiye’de de markalar satış hedeflerini düşürmeye başladı. Dünya Gazetesi’nden Aysel Yücel'in haberine göre, Otomotiv Distribütörleri Derneği (ODD) Genel Koordinatörü Hayri Erce, savaş nedeniyle 2022’ye bakışla ilgili bütün denklemin değiştiğini söyledi.

Erce, sektördeki son duruma ilişkin şu değerlendirmede bulundu: "2022’nin başında pandeminin biteceğini, çip krizinden kaynaklı arz sorunun her çeyrekte biraz daha azalarak yıl sonunda tamamen çözüleceğini öngörüyorduk. 2022’de pazarda belirleyici unsurun kur olacağını düşünüyorduk. Ancak, Rusya-Ukrayna savaşı yeni bir parametre olarak denkleme girdi. Savaşın birçok hammaddede tedarik krizi yaratması ve ekonomik büyümeyi aşağı çekiyor olması gibi nedenlerle 2022 zor geçecek. Yılsonunda iç pazar satışlarında geçen yılı yakalarsak çok büyük başarı olacak. Giderek talebin zorlandığı bir iç pazar yaşayacağız. Çünkü geçen yıl talep canlıydı, arz problemi vardı. Şimdi bu arz problemi devam edecek, talepte kırılmalar göreceğiz." 

Bayilerden alınan bilgiye göre, Tofaş ve Renault mart ayında zam yapan markalar arasında. Otomotiv veri analiz şirketi Cardata’nın verilerine göre de 25 Şubat- 25 Mart arasında A, B ve C segmenti otomobillerde fiyatlar ortalama yüzde 5 arttı. Sektör temsilcileri, otomobil fiyatlarındaki artışın kademeli olarak devam edeceğini belirtiyor.

Otoshops Genel Müdürü Melih Mutlu, ikinci el pazarındaki fiyat artışı ve arz sorununa dikkat çekerek, piyasadaki son gelişmeleri özetledi: "İkinci elde talep ocak ve şubat ayına göre arttı. Tüketicilerin daha düşük yakıt tüketimi olan araçlara yöneldiği bir dönemdeyiz. Özellikle ikinci el hibrit araç talebinde artış var. Sıfır araç bulunurluğu halen çok düşük seviyede. Savaşı nedeniyle ortaya çıkan tedarik sorunlarının artarak devam edeceğini düşünüyoruz. Yeni araç fiyatları düzenli olarak artmaya devam ediyor. Bu sebeple ikinci el araçların fiyatlarında da doğru orantılı artışlar gerçekleşiyor. Ocak-Mart döneminde ortalama yüzde 8 artış olduğunu söyleyebiliriz. Nisan ayı ile birlikte pazarın daha da hareketlenmesi bekleniyor. Ancak sıfır araç satışlarının düşük olması nedeniyle ikinci el araçlarında arzında azalma yaşanıyor." GazeteDUVAR

Güncelleme Tarihi: 28 Mart 2022, 20:25
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER