Numan Kurtulmuş, Emekli maaşlarında yüzde 40'lara yakın bir artış olacağını söyledi

AK Parti Genel Başkanvekili Numan Kurtulmuş, temmuz ayında emekli maaşlarında 40'lara varan bir artış yapılacağını söyledi.

Numan Kurtulmuş, Emekli maaşlarında yüzde 40'lara yakın bir artış olacağını söyledi

AK Parti Genel Başkanvekili ve İstanbul Milletvekili Numan Kurtulmuş, "Temmuz ayında işçi emeklilerimizin de dahil olmak üzere. Öyle zannediyorum ki yüzde 40'lara yakın bir dokunuş gerçekleştirilecek" dedi. Kurtulmuş asgari ücrete ilişkin ise "Asgari ücretle ilgili bakanlığın önünde farklı seçenekler var, bunlardan birine karar verilir ve uygulanır" ifadelerini kullandı. 

Numan Kurtulmuş, Habertürk TV'de Serap Belet, Kürşad Oğuz ve Kemal Öztürk’ün gündeme dair sorularını yanıtladı.

Kurtulmuş, "Temmuz ayında işçi emeklilerimizin de dahil olmak üzere. Öyle zannediyorum ki yüzde 40'lara yakın bir dokunuş gerçekleştirilecek. Aynı şekilde asgari ücrete de bir dokunuş gerçekleştirilecek. Enflasyonun orta vadede düşürülmesi için atılacak adımlar var" dedi.

'CİDDİ ALIM GÜCÜ PROBLEMİ VAR'

Canlı yayında "Vatandaşımızın vermesi gereken vergilerden vazgeçerek, destekler vererek vatandaşlarımızın gelirini yukarı çekmek için gayret sarf ediyoruz" diyen Kurtulmuş sözlerini şöyle sürdürdü:

"Temmuz ayında işçi emeklilerimizin de dahil olmak üzere. Öyle zannediyorum ki yüzde 40'lara yakın bir dokunuş gerçekleştirilecek. Aynı şekilde asgari ücrete de bir dokunuş gerçekleştirilecek. Enflasyonun orta vadede düşürülmesi için atılacak adımlar var. Acil olan şu anda vatandaşımızın ciddi alım gücü problemiyle karşı karşıya kaldığını görüyoruz. Bunun için alım gücünün desteklenmesini temin edilmesi lazım. Orta vadede tarımsal alanların daha fazla ekilmesini sağlamak. Tarımsal ürünlerdeki fiyatların aşağı çekilmesi. Dar ve orta gelirli vatandaşımızın daha rahat konut alabilmelerini sağlamak için sadece kredi değil aynı zamanda ucuz arsa üretimi düzenlemelerinin yapılması. Bunlarla ilgili çok titiz çalışmalar yapılıyor. Yakın planda ailelerin alım gücünü arttıracak tedbirleri temin etmemiz lazım."

'BİRAZ EKSİK. BİRAZ FAZLA OLABİLİR'

"Bu yaz aylarıyla birlikte bir rahatlamayı, ondan sonraki dönemde baz etkisiyle daha kalıcı bir rahatlamayı hissedeceğiz" iddiasında bulunan Kurtulmuş "Vatandaşımızın gündeminde ne varsa, çarşı, pazarda hangi konu konuşuluyorsa bu konu hükümetin masasındadır. Çözerken de afaki şekilde değil eldeki imkanlar çerçevesinde, vatandaşlarımızın beklentilerine göre çözmek hükümetin siyasi önceliğidir. Memur emeklileri dahil olmak üzere enflasyon farkını üstüne koyarak yüzde 40 civarında bir artışın, biraz eksik, biraz fazla olabilir. Bunlar çalışıyor. Milletimiz 'adil oldu' diyecek bir sonucu inşallah temmuzu görecek. Burada ek zam talebi olduğu zaman bütün kamu görevlilerine tabii ki kapsayacaktır" ifadelerini kullandı.

'ASGARİ ÜCRETTE BAKANLIĞIMIZIN ÖNÜNDE FARKLI SEÇENEKLER VAR'

Asgari ücretle ilgili olarak bakanlığın önünde farklı seçenekler bulunduğunu söyleyen Kurtulmuş "Bunlardan birisine karar verilir. Orada vatandaşımızda yanlış algı oluşturmayalım. Söylediğimiz memur işçi emeklileriyle ilgili bir düzenleme" dedi. 

'EYT ÇALIŞMALARI DA HÜKÜMETİN MASASINDA'

Kurtulmuş EYT'lilerle ilgili çalışmalar yapıldığını belirterek "Tarih söyleyip beklentiye yol açmak istemem, ama dediğim gibi bu konu hükümetin masasındadır" diye konuştu.

'İKİ MAAŞ ALANLAR İÇİN ÇÖZÜM YAPILABİLİR'

"Hâlâ kamuda tasarruf yapılabilecek alanların olduğunu düşünüyorum" diyen Kurtulmuş "Bu vatandaşımızdaki pozitif algıyı olumlu yönde arttıracaktır diye düşünüyorum. Burada yapılan tasarruf özendirici çalışmalara hızlıca gidilebileceğini düşünüyorum. Şu anda bir kişi bir yerde yasa gereği maaş alıyor. Başka yerden alıyorsa küçük bir temsil hakkı alır. Burada vatandaşı rahatsız eden durum varsa çözüme kavuşturmak çok zor değildir" ifadelerini kullandı.DUVAR

Güncelleme Tarihi: 22 Haziran 2022, 23:21
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER