Konut Kredisi ne Kadar? Peki Konut kredisinden kim nasıl faydalanabilecek? işte detayı...

2 milyon lira kredinin aylık taksiti 28 bin lirayı bulurken, ayrıntılar belli olmaya başladı.

Konut Kredisi ne Kadar? Peki Konut kredisinden kim nasıl faydalanabilecek? işte detayı...

 Bankalar, Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan'ın duyurduğu 'İlk Evim Konut Kredisi' ve 'Genişletilmiş Konut Kredisi' paketine ilişkin personellerini bilgilendirmeye başladı. Bankalardan gelen bilgiye göre kredi kullandırma koşulları şöyle:

Konutun ekspertiz değeri azami 2 milyon TL olacak. Sadece sıfır konutlar için başvuru alınacak. Müşterinin, eşinin veya aynı hanede ikamet eden çocuğunun, tamamı kendi üzerinde konut/daire/mesken niteliğinde gayrimenkulünün bulunmaması gerek. Hali hazırdaki hisseli sahiplikler kredi kullandırılmasına engel olmamakla birlikte, sayılan bu kişilerin hisselerinin toplamı yüzde 100'e ulaşıyorsa başvuru alınmayacak.

Dünya gazetesinde yer alan habere göre müşterinin, eşinin veya aynı hanede ikamet eden çocuğunun, daha önce belirtilen nitelikte bir  gayrimenkul sahibi olup da sonradan satmış olması İlk Evim Konut kredisine başvurması için engel değil. Müşteri ve/veya eşi ilgili ürünü sadece 1 kez kullanabilecek. Kredi faiz oranı aylık yüzde 0,99, azami vade ise 120 ay. 

Genişletilmiş Konut Kredisi: Konutun ekspertiz değeri azami 2 milyon TL olacak. Sıfır ve ikinci el konut için başvuru alınacak olup, sıfır konuta ilişkin mevcut kriterler geçerli.

Müşterinin, eşinin veya aynı hanede ikamet eden çocuğunun, tamamı kendi üzerinde konut/daire/mesken niteliğinde gayrimenkulünün bulunmaması gerek. Hisseli sahipliklerin toplamı yüzde 100'e ulaşıyorsa kredi kullandırılmayacak.

Müşterinin, eşinin veya aynı hanede ikamet eden çocuğunun, daha önce belirtilen nitelikte bir  gayrimenkul sahibi olup da sonradan satmış olması Genişletilmiş Konut Kredisi ürününe başvurması için engel değil.

Konut değerinin en az yarısının 1 Nisan 2022 öncesinde döviz ve/veya altın hesaplarında bulunması ve söz konusu tutarın kredi kullanım tarihine kadar bankada Merkez Bankası Dönüşüm Kuru üzerinden TL’ye çevrilerek karşılanması gerekiyor.

Konut değerinin yüzde 50’sinin finansmanı için konut kredisi kullandırılabiliyor. 

Müşterinin, eşinin ve aynı hanede ikamet eden çocuğunun açık konut kredisi kaydı bulunmaması gerekiyor.

Müşteri ve/veya eşi ilgili krediyi sadece 1 kez kullanabilir.

Ürün faiz oranı aylık yüzde 0,89 olacak.

Azami vade 120 ay.

GazeteDUVAR

Güncelleme Tarihi: 12 Mayıs 2022, 22:58
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER