Kamuda çalışan on binlerce işçinin maaşı ''asgari ücret 'in altında kaldı

Asgari ücret 4250 liraya yükseltildi. Kamuda ağustosta 700 bin işçi için imzalanan toplu sözleşmeye göre ortalama net ücret 4 bin 150 lira olmuştu. Bu işçilerden 315 bini ise 3500 lira maaş alıyor.

Kamuda çalışan on binlerce işçinin maaşı ''asgari ücret 'in altında kaldı

Yeni açıklanan asgari ücret sonrası, 'maaşı asgari ücretin altında kalanların durumu ne olacak?' sorusu gündeme geldi. Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan tarafından açıklanan rakama göre net asgari ücret 2 bin 825 liradan 4 bin 250 liraya yükseltildi. Bu gelişmenin ardından başta kamuda çalışan işçiler olmak üzere onbinlerce işçinin yaz aylarında zamlanan maaşı, asgari ücretin altında kalmış oldu.

Şimdi bu açmazın nasıl çözüleceği belirsizliğini koruyor. Çünkü kamuda 700 bin işçiyi ilgilendiren toplu iş sözleşmesi (TİS) ağustos ayında imzalandı. TİS'le kamu işçilerinin maaşlarına ilk 6 ay için yüzde 12, sonraki 6'şar aylık dönemler için yüzde 5 + enflasyon farkı kadar zam yapıldı. Buna göre 315 bin işçinin maaşı 3506 lira oldu. Kamuda işçilerinin ortalama net maaşı ise 4 bin 150 liraya olarak belirlenmişti.

ASGARİ ÜCRETİN MAAŞA ORANI YÜZDE 98 OLDU

Dikkat çeken bir diğer veri de asgari ücretin, kamu işçilerinin maaşına oranı oldu. Ağustos ayındaki toplu sözleşmeyle asgari ücret, kamudaki net ücretin yüzde 68'ine denk geliyordu. Yeni asgari ücret ise kamudaki ücretin yüzde 98'ine seviyesine geldi.

GazeteDUVAR

Güncelleme Tarihi: 17 Aralık 2021, 18:59
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER