Kamu işçilerine tediye ödemesi için Cumhurbaşkanı kararı yayınlandı

Kamuda ve belediye iştiraklerinde çalışan işçilere yapılacak tediye için Cumhurbaşkanı kararı yayınlandı. İşçilerin ek ödemeleri 4 Temmuz'da ve 16 Aralık'ta yapılacağı açıklandı.

Kamu işçilerine tediye ödemesi için Cumhurbaşkanı kararı yayınlandı

Kamuda ve belediyede çalışan işçilere yapılacak olan ek ödeme (tediye) için Cumhurbaşkanı Kararı bugünkü Resmi Gazete’de yayınlandı.

6772 sayılı Devlet ve Ona Bağlı Müesseselerde Çalışan İşçilere İlave Tediye Yapılması Hakkında Kanun kapsamına giren kurumlarda çalışan işçilere, 2022 yılında verilecek ilave tediyenin birinci yarısının 4 Temmuz 2022, diğer yarısının da 16 Aralık 2022 tarihlerinde yapılmasına ilişkin Cumhurbaşkanlığı tarafından karar verildi.

Söz konusu yasaya göre ‘Sermayesinin yarısından fazlası Devlete ait olan şirket ve kurumlarla belediyeler ve bunlara bağlı teşekküller, 3460 ve 3659 sayılı kanunların şümulüne giren İktisadi Devlet Teşekkülleri ve diğer bilcümle kurum, banka, ortaklık ve müesseselerinde müstahdem olanlardan İş Kanununun şümulüne giren veya girmeyen yerlerde çalışmakta olan ve İş Kanununun muaddel birinci maddesindeki tarife göre işçi vasfında olan kimselere, ücret sistemleri ne olursa olsun, her yıl için birer aylık istihkakları tutarında ilave tediye’ yapılıyor.

Yine bu yasaya göre ‘Bu işçilere mezkür maddeler gereğince yapılan tediyelerden ayrı olarak her yıl için bir aylık istihkakları tutarını geçmemek üzere Cumhurbaşkanı kararıyla aynı nispette bir ilave tediye daha’ yapılabiliyor.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın 5741 sayılı Kararı uyarınca söz konusu kapsamdaki işçilere 4 Temmuz ve 16 Aralık’ta ödemeleri yapılacak.DUVAR

Güncelleme Tarihi: 24 Haziran 2022, 19:51
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER