Dolar için kritik gün.. Dolar kaç TL? Euro kaç TL?

Türkiye'de piyasalar 2.5 günlük tatilin ardından uyanırken, bu 2.5 günde dolar TL'ye karşı yüzde 0,40 değer kazandı, Euro TL'ye karşı yüzde 1 değer kaybetti. Piyasalar resesyon endişeleri içinde güvenli liman dolara yöneldi. Dolar/TL bugüne 17,3437 TL'den başladı.

Dolar için kritik gün.. Dolar kaç TL? Euro kaç TL?

Türkiye'de piyasalar 2.5 günlük tatilin ardından uyanırken, bu 2.5 günde dolar TL'ye karşı yüzde 0,40 değer kazanırken, Euro TL'ye karşı yüzde 1 değer kaybetti. Piyasalar resesyon endişeleri içinde güvenli liman dolara yöneldi. Dolar/TL bugüne 17,3437 TL'den başladı.

Türk Lirası, dolar karşısında BDDK'nın 24 Haziran'da aldığı ticari kredi kullanım koşullarındaki değişiklik kararının ardından kazandığı değerin çoğunu geri verdi. Türk Lirası'nın yılbaşından bugüne değer kaybı yüzde 24 düzeyinde.

Geçtiğimiz cuma günü cari açık rakamları açıklandı. Cari işlemler açığı, mayısta geçen yılın aynı dönemine kıyasla 3 milyar 151 milyon dolar artarak 6 milyar 468 milyon dolar düzeyinde gerçekleşti.

Bunun sonucunda 12 aylık cari işlemler açığı 29 milyar 444 milyon dolara yükseldi.

Dolar, küresel yatırımcıların güvenli limanı olmayı sürdürüyor. Doların diğer para birimleri karşısındaki gücünü ölçen DXY endeksi geçtiğimiz haftadan bu yana yüzde 1.87 değer kazandı. 

Dolar için bugün kritik gün!  Bugün ABD'nin enflasyonu açıklanacak. ABD enflasyonunun yüzde 8.8 ile rekor tazelemesi bekleniyor. Bir önceki rakam yüzde 8.6 idi. 

Beklentileri aşacak bir enflasyon rakamının Fed'i daha agresif faiz artışları ve sıkılaştırmaya itebileceği beklentileri hakim. 

Bu hafta piyasalar yalnızca 2 gün işlem görecek. Bugün ve yarın. Cuma günü piyasalar 15 Temmuz dolayısıyla kapalı olacak. 

Bugün işsizlik rakamları, yarın ise Sanayi üretim rakamları açıklanacak. İGFA

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER