CHP Lideri Kemal Kılıçdaroğlu'ndan Merkez Bankası açıklaması

CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu, Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) Başkanı Şahap Kavcıoğlu ile görüşmek üzere TCMB'ye ziyaret gerçekleştirdi. Görüşme sonunda taraflar gündeme dair açıklamalarda bulundu.

CHP Lideri Kemal Kılıçdaroğlu'ndan Merkez Bankası açıklaması

CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu'na, Parti Sözcüsü Faik Öztrak, Genel Sekreter Selin Sayek Böke ile Meclis Plan ve Bütçe Komisyonu Üyesi Bülent Kuşoğlu eşlik etti. Kılıçdaroğlu, Merkez Bankası Başkanı Şahap Kavcıoğlu'ya görüşmesinin ardından açıklama yaptı. 

İŞTE O AÇIKLAMALAR

"Bugüne kadar hep vatandaşın ağzında bir lokma vardı, onu almaya çalışıyordu hükümet; şimdi mutfağındaki tencereyi de almaya çalışıyor.  MB bağımsızlığına müdahale eden kişinin ben de biliyorum, siz de biliyorsunuz, Mısır’daki sağır sultan da biliyor. Faiz oranları şu seviyeye insin diye talimat verdiğini söyleyen kişinin Erdoğan olduğunu biliyoruz.  Merkez Bankası’nın kurumsal kimliğine saygı göster. Sıcak siyasetin buraya girmesinden rahatsızız, bu bir şekilde dile getirildi.Dövizin yükselmesinin endişelerini de ifade ettik. Dediğim gibi doğal gazdan, akaryakıttan, elektrikten tutun hemen hemen her alanda bir sorun çıkabilir. Buna karşı bir fonun oluşturulması gerektiğini ifade ettim. Aksi halde bu kış vatandaşlar için çok kötü olacak."

MERKEZ BANKASI BAŞKANI'NDAN AÇIKLAMA

Kılıçdaroğlu'nun ardından kameraların karşısına geçen isim ise bu kez Merkez Bankası Başkanı Kavcıoğlu oldu. Kavcıoğlu, Kılıçdaroğlu'na "Merkez Bankası'nı yıpratan açıklamaların bizi üzdüğünü söyledik" diye konuştu. Kavcıoğlu'nun açıklamaları şöyle; "Karşılıklı görüş alışverişinde bulunduk. Merkez Bankası'nı herkes sahiplenmelidir. Merkez Bankası bu ülkenin en güzide kurumlarından biridir. Merkez Bankası'nı yıpratan açıklamaların bizi üzdüğünü ifade edeyim. Merkez Bankası kararı kendi Para Politikası Kurulu kararıyla almaktadır. Merkez Bankası rezervleriyle güçlüdür, 125 milyar dolara yaklaştı. Merkez Bankası'nın açıklamaları nettir. Bütün kurumlarda olabilen şeyler. bir kısmı bizim tercihimiz, bir kısmı arkadaşların tercihi."

DOLARDAKİ YÜKSELİŞ

Döviz kuru dünyada da gelişmelerle güçleniyor. Hepsi önemli. Hepsi etkiliyor. Biz de bu anlamda çalışmalarımız sürdürüyoruz. İnşallah her şey daha güzel olacak. Sabah kendileri aradılar, biz de talebi olumlu bulduk, görüştük.

İGFA

Genel Başkanımız Kemal Kılıçdaroğlu TCMB ziyareti sonrası basın açıklaması düzenliyor https://t.co/hPmAS9se7e

— CHP ???????? (@herkesicinCHP) October 15, 2021

Güncelleme Tarihi: 15 Ekim 2021, 19:57
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER