BDDK, Uzaktan YUVAM hesabı açılabilecek

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu'nca yürütülen YUVAM hesapları kapsamında uygulanacak uzaktan kimlik tespitine ilişkin ilkelerin belirlendiği bir bölüm eklendi.

BDDK, Uzaktan YUVAM hesabı açılabilecek

 "Bankalarca Kullanılacak Uzaktan Kimlik Tespiti Yöntemlerine ve Elektronik Ortamda Sözleşme İlişkisinin Kurulmasına İlişkin Yönetmelikte Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik" bugünkü Resmi Gazete'de yayımlandı.

Yapılan değişiklik kapsamında yurt dışında yerleşik vatandaşların mevduat ve katılım sisteminde (YUVAM) uygulanacak uzaktan kimlik tespitine de imkan sağlanabilecek. TC Nüfus Cüzdanı ya da Mavi Kart sahibi gerçek kişilerin, YUVAM hesabı açmak ve bu hesaplarla ilgili diğer işlemleri yapmak için banka tarafından uzaktan kimlik tespiti yoluyla yeni müşteri olarak kabul edebilecek.

Yönetmeliğe göre; bankalar, uzaktan kimlik tespiti yaptığı gerçek kişileri yüksek seviyeli risk profilinde izleyecek. YUVAM hesaplarına, kişinin sadece yurt dışı bankalarda kendi adına açılmış hesaplarından para gönderimi gerçekleştirilebilecek. Bankalar yurt dışında yaşayan gerçek kişilerin kimlik belgesine ilişkin yaptığı kontrolleri pasaport için de uygulayacak.

Söz konusu yönetmeliğin değişiklik gören bölümüne ulaşmak için tıklayabilirsiniz.  İGFA

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER