Şahin: Aşılamada güncellemeye şimdilik ihtiyaç duyulmadığını söyledi

ABD’li ilaç şirketi Pfizer ile birlikte koronavirüs aşısı geliştiren Almanya merkezli biyoteknoloji şirketi BioNTech’in CEO’su Prof. Dr. Uğur Şahin, mevcut aşının Delta varyantına karşı etkili olduğunu ve herhangi bir güncellemeye şimdilik ihtiyaç duyulmadığını söyledi.

Şahin: Aşılamada güncellemeye şimdilik ihtiyaç duyulmadığını söyledi

BBC News’in aktardığına göre gazetecilere açıklama yapan Prof. Dr. Uğur Şahin, önümüzdeki 6-12 ay içerisinde aşının güncellemesini gerektirecek başka varyantların ortaya çıkmasının olası olduğunu belirterek, “Ancak şu an böyle bir şey gerekmiyor” dedi.

Şahin, şu anda aşıyı güncellemeye ilişkin verecekleri bir kararın, yeni bir varyantın baskın olmaya başlamasıyla 3-6 ay içerisinde yanlış çıkma ihtimaline değinerek, “Bu yüzden, değişiklik kararının zamanı da uygun olmalı” dedi.

BioNTech’in internet sitesinde mevcut aşıya dair yayımlanan güncel raporda ise üçüncü doz aşının Delta dahil olmak üzere tüm varyantlara karşı en yüksek koruyucu etkinliği sağladığı belirtildi. Şirket, üçüncü doza ilişkin yapılan analizlerin kesin sonuçlarını gelecek haftalarda Amerikan Gıda ve İlaç Dairesi’ne (FDA) ve Avrupa İlaç Ajansı’na (EMA) sunmayı planladıklarını da duyurdu.

Güncelleme Tarihi: 10 Ağustos 2021, 20:21
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER