Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'den 'Türkiye' benzetmesi

Rusya Devlet Başkanı Putin, geleneksel yıl sonu basın toplantısında, Rusya Merkez Bankası’nın para politikalarına ilişkin bir soru üzerine Türkiye’ye gönderme yaptı. Putin, faiz artmazsa Türkiye'nin yaşadığı sorunu kendilerinin de yaşayabileceğini öne sürdü.

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'den 'Türkiye' benzetmesi

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, geleneksel yıl sonu basın toplantısında ülkesindeki ve dünyadaki gelişmeleri değerlendirdi.

Putin, Rusya'da reel sektörün Merkez Bankası'nın faiz artırmasından rahatsız olduğunu bildiğini belirterek, "Ama bu yapılmazsa, Türkiye'nin yaşadığı sorunu biz de yaşayabiliriz. Bu ciddi bir sorun ve zorluk" dedi.

BBC News'in aktardığına göre, Putin, "Yıllık yüzde 8 enflasyonun çok fazla olduğunu biliyorum. Tabii yüzde 4'lük hedefe dönmemiz gerek" dedi.

Rusya Merkez Bankası'nın bağımsız bir politika izlediğini ve faiz dahil tüm enstrümanları dikkatle kullanmaları gerektiğini belirten Putin, "Bu size garip gelebilir ama Merkez Bankası'nın işine karışmam. Bunu olumlu olarak görüyorum ve prensipte doğru dengeyi bulduğumuza inanıyorum" diye konuştu.

İGFA

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER